Ankara Savaşı'nda beyliklerin durumu ve Osmanlı Devleti ile ilişkileri
The situation of the principalities in the Ankara War and their relationship with the Ottomans
  1. Tez No: 993061
  2. Yazar: MEHMET ALİ BUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL RAMAZAN HAYKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti padişahı Yıldırım Bayezid ve Emir Timur arasında vuku bulan Ankara Savaşının Türk ve Anadolu tarihi açısından önemi herkesçe bilinmektedir. Her ne kadar Ankara Savaşı iki devlet arasında geçen bir savaş olarak görülse de Anadolu topraklarında hüküm süren veya sürmeye çalışan Anadolu beylikleri açısından da oldukça önemli bir savaş olarak görülmekteydi. Osmanlı'nın Anadolu'da uyguladığı merkezîleşme politikaları, birçok beyliğin siyasi bağımsızlığını sınırlandırmış ve onları Osmanlı'ya tâbi bir konuma getirmiştir. Bu süreçte Osmanlı ile yakın bağlar kuran, hatta kimi zaman Osmanlı ordusuna destek veren beylikler olduğu gibi, Osmanlı'nın yayılmacı siyasetine tepki gösteren ve bu nedenle Timur'un Anadolu'ya yönelmesini fırsat olarak gören beylikler de mevcuttur. Bu bağlamda Ankara Savaşı, yalnızca Osmanlı ile Timur arasında yaşanan askerî bir çatışma değil, aynı zamanda Anadolu beyliklerinin siyasi tercihlerini, bağımsızlık arayışlarını ve güç dengelerindeki rollerini ortaya koyan bir hadise olmuştur. Çalışmada öncelikle Osmanlı'nın Ankara Savaşı öncesinde Anadolu beylikleri ile kurduğu ilişkiler ele alınmış, ardından savaş sürecinde bu beyliklerin Osmanlı safında mı yoksa Timur safında mı yer aldığına dair tutumları incelenmiştir. Ayrıca savaş esnasında nasıl ve ne şekilde politika takip ettikleri ve bu politikaları hangi sebeplerden dolayı izledikleri çalışmada yer alacaktır. Savaş sonrası dönemde ise Osmanlı'nın Fetret Devri'ne girmesiyle birlikte birçok beyliğin yeniden bağımsızlık kazandığı ve Anadolu siyasi coğrafyasının parçalı bir yapıya büründüğü görülmüştür. Özellikle Germiyanoğulları, Karamanoğulları, Aydınoğulları ve Saruhanoğulları gibi önemli beyliklerin bu süreçte izledikleri politikalar ve Anadolu topraklarında varlıklarını sürdürmeleri için önem arz eden Ankara Savaşı'nda izlediği yollar çalışmayı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The Battle of Ankara, fought between Sultan Bayezid I of the Ottoman Empire and Emir Timur in 1402, holds great significance not only for Turkish and Anatolian history but also for the political fate of the Anatolian principalities. Although it is often regarded as a military confrontation between two major powers, the battle also represented a decisive turning point for the Anatolian beyliks that ruled or sought to establish dominance in the region. The centralization policies pursued by the Ottomans limited the autonomy of many beyliks, reducing them to a subordinate position. While some principalities maintained close relations with the Ottomans and even supported the Ottoman army, others opposed Ottoman expansion and perceived Timur's intervention as an opportunity to restore their independence. Thus, the Battle of Ankara was not merely a clash between the Ottomans and Timur, but also an event that revealed the political choices, ambitions for autonomy, and strategic roles of the Anatolian beyliks. This study first examines the relations established between the Ottomans and the Anatolian beyliks prior to the battle, and then analyzes the positions these beyliks adopted during the conflict whether siding with the Ottomans or with Timur and the political motivations behind these choices. Furthermore, the policies followed by the beyliks during the battle and the reasons for their alignment are evaluated. In the aftermath of the battle, with the onset of the Ottoman Interregnum (Fetret Devri), many beyliks regained their independence, leading to the re-emergence of a fragmented political landscape in Anatolia. In particular, the policies pursued by the Germiyanids, Karamanids, Aydınids, and Saruhanids, as well as their strategies for survival during this critical period, constitute the main focus of this study. Ultimately, the Battle of Ankara is assessed as a multidimensional turning point that not only affected the rivalry between the Ottomans and Timur but also reshaped the historical trajectory of the Anatolian beyliks.