1960 askeri darbesinde kamuoyu oluşturma projesi: Propaganda
The project of public opinion in the 1960 military coup: Propaganda
- Tez No: 575542
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞEN İNCE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Geçmişten günümüze kadar tarih sahnesinde aktif rol oynayan propaganda yöntemi, bir öğretiyi yaymak için kullanılmıştır. Propaganda bir kast, tasarı ve amaç doğrultusunda siyasal, sosyal ve kültürel çerçeveye göre şekillenir. Bir bitkinin toprağa ekilerek filizlenmesi gibi muhalefet, propagandanın bir tehdit unsuru oluşturma potansiyelini her zaman kullanmış, fikrin kitle üzerinde yayılıp kabul ettirilmesi sağlanmıştır. 27 Mayıs 1960'da genç subaylar, ülkenin demokrasi yolundan saptığı iddiası ile askeri bir darbe gerçekleştirmişlerdir. Bu darbe sonrasında Yassıada'da kurulan Mahkemelerde tarihe kara bir leke olarak geçen davalar görülmüş ve sonrasında başta Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idama mahkûm edilmiştir. 1960 Darbesini meşrulaştırma yani kamuoyunda haklı gösterme girişimlerinde propaganda yöntemlerinin aktif olarak kullanıldığı ve başarı kazanıldığı bilinen bir gerçektir. Araştırmamızın temelini, DP iktidarının ve dönemin karşı kaşıya kalmış olduğu 27 Mayıs 1960 Darbesi'ni meşrulaştırma girişimlerinin materyalleri oluşturacaktır. Bu materyaller karikatür, resim, özellikle de kitle iletişim araçlarının toplum üzerindeki etkisinden faydalanılan radyo, televizyon, filmler, broşürler, dergiler bunlara ek olarak yazı, politik konuşmalar, kitaplar ve dönemin gazete manşetleri, paralar, pullar, şarkılar, marşlardır. Hazırlanacak olan tezde propaganda ve DP arasındaki ilişkiden kesitler sunularak, konu detaylı bir şekilde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Propaganda that plays an active role on the stage of history was used to spread a doctrine from the past to the present. Propaganda is shaped according to the political, social and cultural framework for a caste, design and purpose. The opposition, like the planting of a plant in the soil, has always used the potential of the propaganda to create a threat, and the idea has been spread over the mass. On 27 May 1960, the young officers carried out a military coup with the claim that the country had deviated from the path of democracy. In the aftermath of this coup, the cases leaving a black mark on history were seen in the courts established in Yassiada, and Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu and Hasan Polatkan were sentenced to death. It is a well known fact that propaganda methods are actively used and success has been gained in attempts to legitimize and justify the 1960 coup in public opinion. The basis of our research will be the materials of the Democrat Party government and attempts to legitimize the coup of 27 May 1960 that was faced in that period. These materials are cartoons, paintings, and especially radio, television, films, brochures, magazines benefited from the impact of mass media on society; and in addition to these, there are articles, political speeches, books and newspaper headlines, coins, stamps, songs, anthems. In the thesis to be prepared, the sections of the relationship between propaganda and the Democrat Party will be presented and the subject will be discussed in detail.