Mikroalgal biyoyakıt araştırmaları için laboratuvar ölçekli fotobioreaktör otomasyonu
Laboratory-scale photobioreactor automation for microalgae biofuel research
- Tez No: 575543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RECAİ DURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bir fotobiyoreaktörün çalışması manuel olarak oldukça zordur. Fotobiyoreaktörün verimli çalışması, sistemden sık veri toplama yoluyla, mümkün olan büyüme koşullarının yakın kontrolünü gerektirir. Manuel örnek toplama ve analizleri hem zahmetli hem de nispeten pahalıdır. Fotobiyoreaktörün verimli çalışması için yapılan bu çalışmada; entegre bir gerçek zamanlı biyoreaktör izleme ve kontrol sisteminin geliştirilmesi, besin maddesi eklenmesi, biyokütle hasat zamanı, ışık, CO2 besleme döngüleri ve sıcaklık ile ilgili kararlar alınması, yosun oluşumu sırasında ekonomik kayıpların önlenmesi gerçekleştirilmiştir. Tüm bunlar uygulanırken Solidworks 2018, Simplify3D, Proteus 8.5 programları aktif olarak kullanılmıştır. Montaj parçalarını elde etmek için ise Prusa i3 isimli üç boyutlu yazıcı kullanımı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda yapımı gerçekleştirilen otomatik yetiştirme sistemi ile örnek alma, hasat ve besin ilavesi sırasında mikrobiyal kontaminasyonun minimuma indirildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is really challenging to work a photobioreactor manually. Productive working of the photobioreactor needs close check of growth conditions which is possible through continual data gathering from the system. Manual sampling gathering and analysis are both effortful and slightly expensice. In this work which is done for its efficient operation, the improvement of a combined actual-time bioreactor monitoring and management system, nutriment accession, time of the biomass collection, light, temperature-related decisions, furnishing cycles, preveting economic losses during algae formation were made. When all of these areis being applied, Solidworks 2018, Simplify3D, Proteus 8.5 programs were used actively. To obtain mounting parts, Prusa i3 three dimensional printer were used and dimensional printer was used. Considering the results, it's been shown that microbial contamination is minimized during sampling, gathering and nutriment accession along the programmed planting system.