Lactobacillus casei kullanılarak probiyotikli sakız üretimi
Probiotic gum production using Lactobacillus casei
  1. Tez No: 575544
  2. Yazar: TUĞBA ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞÜKRÜ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tuğba ALTUN Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ahmet Şükrü DEMİRCİ Bu araştırmada, farklı oranlarda (%1, %2, %3) probiyotik bakteri (L.casei) ilave edilmesi suretiyle şekerli ve şekersiz sakız üretilmiştir. Aynı zamanda sakızlara prebiyotik (inülin) ilavesi yapılarak probiyotik bakterinin sakız içerisindeki canlılığını daha uzun süre korumak hedeflenmiştir. Sakız ürününe katılan çeşitli oranlardaki probiyotik bakterinin depolama boyunca (0, 7, 14 ve 21. gün) canlılık seviyesi izlenmiştir. Probiyotik canlılık analizinin 21 günlük depolama sonucunda, bütün örneklerde probiyotik özelliğin (>107) devam ettiği belirlenmiştir. 21. gün depolama sonrasında şekerli sakız örnekleri içerisinde en yüksek canlılık %1 probiyotikli prebiyotikli şekerli sakız iken (8,11 log kob/g) şekersiz sakız örnekleri içerisinde %2 probiyotikli prebiyotikli şekersiz sakız (8,45 log kob/g) olduğu tespit edilmiştir. Tekstür sonuçları incelendiğinde, 0 ve 21. gün takibi sonrası şekerli ve şekersiz sakız ürünlerinde sakızın sertliğinde artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Degree Thesis PROBIOTIC GUM PRODUCTION USING Lactobacillus casei Tuğba ALTUN Tekirdağ Namık Kemal University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Assoc. Dr. Ahmet Şükrü DEMİRCİ In this study, sugary and unsweetened gum was produced by adding probiotic bacteria (L.casei) at different rates (1%, 2%, 3%). At the same time, it was aimed to preserve the viability of probiotic bacteria in gum for a longer period by adding prebiotic (inulin) to the gums. The viability of various proportions of probiotic bacteria incorporated into the gum product was monitored during storage (day 0, 7, 14 and 21). After 21 days storage of probiotic viability analysis, it was determined that probiotic property (> 107) was maintained in all samples. The highest viability of sugary gum samples after storage on day 21 was found to be prebiotic sugary gum with 1% probiotic (8.11 log cfu / g) and 2% probiotic prebiotic sugar free gum (8.45 log cfu / g) with sugar free gum samples. When the texture results were examined, it was determined that the hardness of the gum was increased in the sugary and unsweetened gum products after 0 and 21 days follow-up.