Magnetic characterization of thin film coated spherical surface
İnce film kapalı küresel yüzeyin manyetik karakterizasyonu
- Tez No: 575562
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HASAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Nanoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada ilk önce fotolitografi yöntemini kullanarak birkaç mikron boyutunda arraylar elde edilmiştir. Ardından bu arraylere farklı kalınlıklarda manyetik özelliğe sahip ince filmler kaplayarak malzemenin manyetik özelliklerindeki değişim analiz edilmiştir. Analiz için FMR, MOKE, XRD sistemleri kullanılmıştır. EDX analizini ve yüzey morfolojisini analiz etmek için SEM kullanıldı. Bu çalışmanın özgün yanı fotolitografi ile elde edilen küresel yapılar üzerine thin film büyüterek, thin filmi oluşturan malzemenin manyetik özellkilerinde değişikler yapabilmektir. Bu da gelecek yıllarda yapılacak olan çalışmalarda bilim adamlarına farklı bir bakış kazandıracaktır. Farklı manyetik davranışlara sahip device tasarlarken bilim insanları bu gelişmelerden de faydalanacaklardır. Bu tez çalışmasında birinci bölümde kuramsal temeller hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde deneysel yöntem ve analiz yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde deneysel çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise deney ve analiz sonuçları verilmiş ve bunların yorumlamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly several micron sized arrays were obtained by using a photolithography method. Then, thin film was coated on these spherical structures with different thicknesses. The magnetic properties of the material were analyzed depending on the effect of the thickness and the shape of the material. FMR, MOKE and XRD systems were used for analysis. SEM and EDX analysis were done for the surface morphology. The original aspect of this study is to determine the changes in the magnetic properties of the thin film by forming thin film on the spherical structures obtained by photolithography. This will provide a different perspective for scientists in future studies. When designing devices with different magnetic behaviors, scientists will benefit from these developments. In this thesis, the first part gives information about theoretical foundations. In the second part, experimental methods and analysis methods. In the third part, information is given about experimental studies. In the fourth and last part, the results of the experiment and analysis are given and their interpretation is made.