Düzenleyici etki analizine farklı bir bakış: Veblenci kurumsal iktisat
A different view of the regulatory impact analysis: Veblenian institutional economics
  1. Tez No: 575563
  2. Yazar: SUAT ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET İYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı, Veblenci Kurumsal İktisat'ın düzenleyici etki analizi (DEA) için metodolojik bir altyapı sağlayıp sağlayamayacağını incelemektir. Kanuni düzenlemelerin ortaya çıkaracağı etkilerin ön değerlendirilmesini sağlayan DEA'nın iktisat bilimi ile yakından ilişkisi mevcuttur. Bu çerçevede Kurumsal İktisat, düzenleyici etki analizinin kökenlerinde yer aldığı gibi geliştirilmesine yardımcı olabilecek yüksek potansiyelli metodolojik araçlara sahiptir. Tezin amacı doğrultusunda, Yeni Kurumsal İktisat (YKİ), Veblenci Kurumsal İktisat (VKİ) ve DEA için literatür açıklamalarına yer verilmiştir. Bu çerçevede, çalışmanın İkinci Bölümünde Kurumsal İktisat'ın iki temel Okulu olan Orijinal Kurumsal İktisat ve YKİ incelenmiş olup ayrıca karşılaştırmaları yapılmıştır. Orijinal Kurumsal İktisat incelemesi ile bu Okulun ünlü temsilcilerinin temel fikirlerine yer verilmiştir. YKİ incelemesinde ise bu Okulun birey, kurumlar ve kurumsal değişim anlayışı ortaya konulmuştur. Benzer biçimde Üçüncü Bölümde VKİ'nin birey, kurumlar ve kurumsal değişim anlayışı açıklanmıştır. Çalışmanın Dördüncü Bölümünde ise, DEA'ya tüm boyutlarıyla değinilmiştir. Beşinci Bölüm, çalışmanın değerlendirme bölümüdür. Bu bölüm çerçevesinde öncelikle DEA ile YKİ bağlantısı irdelenmiştir. Öte yandan, bu tezin temel amacı doğrultusunda DEA'nın tüm yönleriyle Veblenci değerlendirilmesi yapılarak geliştirme önerilerinin sunulması hedeflenmiştir. VKİ bağlamında DEA'nın üç temel aşaması (problemin tespiti, çözüm yollarının tespiti ve çözüm yollarının etkilerinin analizi) sırasıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether Veblenian Institutional Economics (VIE) can provide a methodological framework for regulatory impact analysis (RIA). The RIA which provides a preliminary assessment of the impacts of legal regulations is closely related to economics. In this context, Institutional Economics has high-potential methodological tools that can help develop regulatory impact analysis whose roots are Institutional Economics. For the purpose of the thesis, literature descriptions for New Institutional Economics (NIE), VIE and RIA were included. In this context, in the second part of the study, the two main schools of Institutional Economics, Original Institutional Economics and NIE were examined and compared. The Original Institutional Economics review provides the basic ideas of the renowned representatives of this School. In the analysis of NIE, the understanding of individuals, institutions and institutional change of this School was revealed. Similarly, the Third Section was created and VIE's understanding of individuals, institutions and institutional change was explained. In the fourth part of the study, the RIA was discussed in all its dimensions. On the other hand, in line with the main purpose of this thesis, it is aimed to present the development proposals by making Veblenian evaluation in all aspects of RIA. The three main stages of RIA in the context of VIE (identification of the problem, determination of the solutions and analysis of the impacts of the solutions) were examined respectively.