Devlet orman mülkiyetinin kazanılması ve kaybı
- Tez No: 57559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
V ÖZET DEVLET ORKAK IÜ LKİYETİKİN KAZAEILKA.SI VE KAYBI Ülkenizde cteâenberi değişik açılardan orman tanımları yapı İma icradır. Onna- nı teknik açıaan Prof.İIIAL'm yaptığı gibi“kendine nas bir yaşama ahengi bulu nan bir hayat birliği”, hukuksal açıdan“bileşik eşya”şeklinde tanımlamak müm kündür. Kamulaştırma, devletleştirme ve kanun yoluyla kazanılan devlet orman mülki yetinin, 6831 sayılı Orman Kanunun 2. maddesi ile orman sınırlan dışına çıkarı lan yerlerde kaybedilmesi sözkonusudur. Devlet orman mülkiyetinin kazanma yollarından biri olan kamulaştırma“kamu yararı nedeniyle, yasaya dayanılarak özel kişilere ait taşınmaz ve kaynakların değer karşılığını peşin ödeyerek, mülkiyetinin zorla, tümüyle veya kısmen ilgili kamu tüzel kişisine geçirilmesidir.”Devletleştirme, bir özel iktisadi teşebbüsün veya teşebbüsler grubunun mül kiyet ve yönetiminin siyasi iktisadi ve sosyal nedenlerle ve bir kamu yararının gerçekleştirilmesi amacıyla devlete geçirilerek, kamunun yararına tahsis edilme sinden ibarettir. Tahsis ve izin irtifak hakları ormandan faydalanma hakkını kazandıran ve kaybettiren iki işlemdir. Kanun, devletleştirme, kamulaştırma yolları ile kazanılan Devlet Orman Mül kiyetinin kaybedilmesi 1961 öncesi çıkarılan kanunlar ve 2. madde uygulamaları başlıkları adı altında incelenerek araştırmamız tamamlanmıştır. ? ?-*-?£ /r=r.r?saS£wv«- -60-
Özet (Çeviri)
V SUMMARY ACOUSİTİON AND 10 ST OP STATE FOREST OWNERSHIP Forest definitions are made frot different perspectives for a long time in our country. Prof.Inal made a technical forest definition in below: Forest is associa ted of life which has particular special harmony. According to the law; Forest is identified as united good. In the ways of compensary purchase and natilization. The State Forest owner ship is acquired and it is lost by Forest Law of 6831 Section 2. Because of Public interest, compensary Purchase based upon the laws is expropriated. In Natilizationj The ownership or management of the private enterprise or group of enterpries is transferred to state by the economical, political and social causes and it's aim is to achieve public interest. By the allocation and servitude rights of forest utilization is acquired or lost. In the thesis, compensary purchase, natilization, allocation and admi nistrative servitudes are stadied. ? ? *i'3Cvtr^.-a -61-