İslam hukukuna göre can ve mal güvenliği
Security of life and property in the islamic law
- Tez No: 63645
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ESKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Güvenlik tehlikesiz olmak demektir. Güvenlik tedbirleri suçlara karşı toplumu korumak amacıyla alman yasaklayıcı önlemlerdir. Bunlar tüm insanlık için gerekli ve zaruridir. Yaşama hakkı her insanın tabiî hakkıdır. Kişiler ve devlet organları şahsın varlığına ve hürriyetine dokunmamakdırlar. Onun maddi ve manevi şahsiyetinin gelişmesine ve hürriyetine müdahale etmemelidirler. İnsanın maddi ve manevi hayatının dokunulmazlığı konusunda ilk hatıra gelen yaşama hakkıdır. Hiç kimse haksız yere diğerini öldüremez. İnsan öldürmek bir cinayettir. Dünyaya gelmiş bir inşam öldürmeye cinayet denir. Öldürme çeşitleri; kasten öldürme, kasta benzer öldürme, hataen öldürme, hataen öldürmeye benzer öldürme, tesebbüben öldürme olmak üzere beş kısma ayrılır. Öldürme ile ilgili hükümler; kısas, diyet, keffaret, günah ve mirastan mahrum etmektir. İnsanın gönlünün meylettiği ve ihtiyaç anında kullanılmak üzere biriktirilen her türlü şeye mal denir. İslâm hukuku özel mülkiyet hakkını tanımıştır. Çünkü mülkiyet fitrîdir. Fakat çalışma ve gayretlerin farklı olması sebebiyle insanlar, servet ve mal bakımından eşit değillerdir. Mülkiyet hakkı diğer haklar gibi sınırlıdır. Mülkiyet, İslâm dininin cevaz verdiği çalışma, miras, ticaret gibi meşru bir yoldan elde edilmiş olmalıdır. Hırsızlık, kumar, gasp, ihtikar, tefecilik gibi İslâm'ın helal saymadığı bir yoldan mülk edinmek caiz değildir. Aynı zamanda israf ve karaborsacılık da yasaklanmıştır. Buna karşılık ticaret, ziraat, zanaat vb. yollarla mal elde etmek teşvik edilmiş, miras ve vasıyyet, zekat ve sadaka gibi müesseseler yerleştirilmiştir. Diğer taraftan işgal ve emeğin tarifi yapılmış, toprak ve maden mülkiyetinin kazanılması ve kullanılması belli kurallara bağlanmıştır. Can ve mal güvenliği İslâm'ın korumayı hedeflediği beş temel esastan ikisidir ve temel insan hakkı olarak saydığı bu iki sahayı korumak için belli kurallar ve sınırlar koymuştur.
Özet (Çeviri)
Safety means to be away from danger. Security precautions are series of prohibitory precautions that were taken for the aim of securing the society against crimes. These precautions necessary and essential for all hummanity. The right of legislation is a natural right for everybody. Individuals and state must not touch upon the existence freedom of a person. They must not interfere with the development and freedom of his spiritual and material individuality. The first thing to be remembered about the immunity of his spiritual and material life is the right to live. Nobody can kill another person unjust. To kill a man is a murder. It is called murder to kill a man who was born to the world. These are five different types of killing; killing deliberately; killing similar to killing deliberately; killing erroneously; killing similar to killing erroneously; and finally attempting to kill. Legal decisions concerning killing are retaliation (kısas), blood money (diyah), atonement (keffârah), sin and depriving an individual of inheritance respectively. Everything, that human heart has a tendency to and that was accumulated in order to be used in case of need is called property. Islamic law recognizen the right of private ownership, for ownership is natural (fitrî). But, due to the difference of working and zeal; men are not equal in wealth and property. The right of ownership is limited as was the case in other rights. Ownership must be attained from a legal way such as working, inheritance, trade etc.; the ways that the religion of Islam had approved of. It is not lawful to get property from illegal ways such as theft, gambling, usurpation, profitearing etc, the ways the religion of Islam had not approved of. Again, extravagance and black- marketeering were considered as unlawful. On the other hand, in Islam, men were encouraged to get property by means of trading, agriculture and handicraft and so on; and again some foundations such as inheritance, alms-giving etc. were established. Meanwhile, occupation and labour were defined, the ownership and use of soil and mine were connected to certain ruler. Security of soul and property are two principles of the life principles that Islam aimed to protect. Islam, in principle, considers these two things on the rights of man and put some certain ruler and limitations for their protection.