Doğalgaz boru hatlarında kullanılan boruların kaynağı ve bunlara uygulanan muayene yöntemlerinin etüdü
  1. Tez No: 57558
  2. Yazar: KORKMAZ KILÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Tez konusu olarak doğalgaz borularının kaynağı ve bu kaynaklara uygulanan muayene yöntemleri incelenmiştir. Öncelikle doğalgaz çeşitli yönleriyle tanıtılmış ve daha sonra temel kullanım alanları belirtilmiştir. Doğalgazm taşınmasında ve son kullanım noktalarına ulaşıncaya kadar içinden taşındığı borular temel olarak iki bölümde anlatılmıştır. Kullanılan çelik borular yapı, boyut ve kaynak parametreleri olarak, polietilen borular ise fiziksel ve kimyasal özellikleri ön plana çıkartılarak incelenmiştir. Çelik ve polietilen borulardaki kaynaklı bağlantıların muayeneleri ise, mekanik ( tahribatlı ) ve tahribatsız olmak üzere iki grupta ele alınmış, son olarakda doğalgaz boru hatlarında yapılan temel boru kaynaklan baz alınarak değişik çap ve boyutlarda kaynak uygulamaları deneysel olarak anlatılmıştır. Bu tezin hazırlanmasında İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. ( İGDAŞ ) arşivinde bulunan çeviri, spesifikasyon ve kaynaklar temel alınmıştır. Ayrıca çelik borular ve polietilen boruların kaynağı ve muayeneleri ile ilgili olarak Amerikan Petrol Kurumu ( API ) ve Türk Standartları Enstitüsü' nün spesifikasyonlan kullanılmıştır. Bu tez Sn. Yrd. Doç. Dr. Selehattin YUMURTACI'nın değerli yönetimi altında hazırlandı ve bu tezin hazırlanmasında emek harcayan insanlara teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The source of natural gas pipes and the inspection methods applied on them are explored as the main subject of this thesis. First, the natural gas has been deseribed in various aspects and later the main fields of it's use has been taken into consideration. The pipes used in transferring the natural gas and the pipes which are used to transfer the natural gas to the final point of it's usage have been explained mainly in two parts. The steel pipes have been described in terms of structure dimension and source paramofers, while the polyethylene pipes has been taken into account through omphasizing their physical and chemical features. The inspections of the source joints in steel and polyethylene pipes have been dealt in two groups as mechanic ( damaged ) and undamaged ones. Finally, source applications in various diameters and dimensions have been deseribed experimentally on the basis of main pipe sources used in the naturel gas lines. During the preparation of this thesis, translations, specifications and sources in the archives of Istanbul Gas Distribution ( İGDAŞ ) have been taken as the base. In addition, the specifications of American Petrol Institution ( API ) and Turkish Standarts Institutions have been made use of in relation with the sources and inspections of steel and polyethylene pipes. This thesis has been prepared under the invaluable administration of Doç.Dr.Selehattin YUMURTACI and I appreciate the labor of every other person during the preparation of this thesis.