Yeşil, kırmızı ve mavi renkli floresans protein katkılı nanofiberlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterisation of green, red and blue fluorescent protei̇n doped nanofi̇bers
- Tez No: 575596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma da yeşil, kırmızı ve mavi floresans protein katkılı nanofiberler elektro-eğirme yöntemi ile üretilmiştir. Yeşil floresans protein katkılı nanofiberler farklı viskozite değerlerine sahip PVP polimerleri ile farklı çaplarda üretilmiş iken, kırmızı ve mavi floresans protein katkılı nanofiberler ise tek viskozite değerine sahip PVP polimeri ile tek bir çapa sahip olacak şekilde üretilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen fiberler, taramalı elektron mikroskobu (SEM), konfokal mikroskop ve enerji dağılım spektrometresi (EDS) ile karakterize edilmiş, floresans proteinlerin yaşam ömürleri ise konfokal floresans yaşam ömrü görüntüleme cihazı ile ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlardan, yeşil floresans protein katkılı nanofiberlerin floresans yaşam ömürlerinin serbest haldeki GFP moleküllerine göre daha kısa olduğu görülmüş, ayrıca çap değerleri arttıkça GFP proteininin floresans yaşam ömrünün de doğru orantılı olarak arttığı belirlenmiştir. Kırmızı ve mavi floresans protein katkılı nanofiberlerin ise yaşam ömürlerinin, cam üzerinde serbest halde bulunan proteinlerinkine göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu fiberler canlı hücre görüntülemelerinde, doku mühendisliği, ilaç salınım sistemleri ve sensör teknolojileri gibi birçok alanda kullanılabilecek nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, green, red and blue fluorescent protein doped nanofibers were produced with electrospinning method. Green fluorescent protein doped nanofibers with has different viscosity of PVP were produced in different diameters while red and blue fluorescent protein doped nanofibers with has only one viscosity of PVP were produced in only one diameters. This fibers' characterizations were done with scanning electron microscope (SEM), confocal microscope and energy distribution spectrometer. Life time of fluorescent proteins were measured by confocal fluorescence lifetime imaging microscope device. According to results, it was seen that green fluorescent protein has less life time than free GFP. In addition, as the diameters increased, the fluorescence lifetime of GFP protein was also determined to increase in direct proportion. It is determined that fluorescent protein doped nanofibers has high life time than free mRuby and BFP2 at glass as well. It is concluded that this fibers will used many application such as imaging the living cell, tissue engineering, drug delivery and sensory technology