Çağdaş Türk Resminde balık ve balıkçılık imgesi
Fish and fisheries image in contemporary Turkish Painting
  1. Tez No: 575669
  2. Yazar: ŞEYDA PINAR ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünyanın çeşitli coğrafyalarında ortak olarak kullanılan motifler bazen farklı anlam ve yapılarıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu yapıların taşımış olduğu özellikler ve anlamlar bize o coğrafyanın mitsel özellikleri hakkında bilgi verir. Bu yapılar toplumların kültürel, sosyal ve manevi özellikleri hakkında yorumlar yapmamızı sağladığı gibi; bu ortak motifler, ortak figürler hakkındaki görüşler, karşılaştırmalı imgelerin sanata dönüşümlerini, sanatçıların çalışmalarına da katkı sağlamaktadır. Tüm dünya medeniyetlerinin birçoğunda balık figürünü görmek mümkündür. Balık diğer toplumlarda olduğu gibi Türk sanatında“bereket”sosyal kültürel konularıyla ilişkilendirilmiştir. Balığa yüklenen anlam sosyal ve dinsel bir değer taşımaktadır. Bu bakımdan balık geçmiş topluluklar için önem atfedilen bir obje olarak anlam kazanmıştır. Bu çalışmamızda Akdeniz'de yaşamış olan birçok toplulukların balık ve balıkçılık imgesini motif olarak yansıtma biçimlerini ve genellikle kültürel etkileri yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
1. The motifs used in various geographies of the world sometimes come up with different meanings and structures. The features and meanings conveyed by these structures give us information about the mythical properties of that geography. As these structures enable us to make comments about the cultural, social and spiritual characteristics of societies; these common motifs, views on common figures, also contribute to the study of comparative mythology. It is possible to see a fish figure in many of the world civilizations. As in other mythologies, fish has been associated with“creation”and isinde flood u in Turkish mythology. The meaning attached to the fish carries a mythological and religious value. In this respect, fish have gained meaning as an object of importance for past communities. In this study, the transformation of the fish myth, which is a common motif in the world mythology, which is usually in the subjects of creation and deluge, in the art of painting is explained.