Olba kenti çiftlik yerleşimleri
Farm settlements in olba city
  1. Tez No: 575685
  2. Yazar: HİDAYET ÖZDİREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tez kapsamında Olba Kentindeki üç adet çiftlik yerleşimi incelenmiştir. Bunlar, Keşlitürkmenli yolu üzerinde bulunan çiftlik yerleşimi, Veteran yazıtlı çiftlik yerleşimi ve Düğürlük sırtlarında bulunan çiftlik yerleşimidir. Benzer özelliklere sahiptirler. Çiftik yerleşimlerini bir konut, bir mezar, üretim donanımları ve tarım toprağı oluşturmaktadır. Antik yazarların villa tanımlamalarına konutlar kısmen uymaktadır. Çiftlik yerleşimlerinin tarihlemesi için antik yollar ve mezarlar kriterdir. Olba, Keşlitürkmenli'den çıkan Diocaisareia'ya giden yol güzergâhındadır. Bu antik yol üzerinde iki çiftlik yerleşimi yer almaktadır. Keşlitürkmenli yol güzergâhında bulunan ve Veteran yazıtlı çiftlik yerleşimleri söz konusu antik yol rotası üzerindedir. Çiftlik yerleşimlerinin var olan en erken kanıt mil taşıdır. Bu mil taşı MS 75/ 76 yılına aittir. Dolayısıyla çiftlik yerleşimleri için en erken tarihi vermektedir. Çiftlik yerleşimi için en geç tarihi bizlere mezarlar sunmaktadır. Keşlitürkmenli yolu üzerindeki mezarın başlığından yola çıkılarak MS 150-180 yılları arasına tarihlenmektedir. Düğürlük ve Veteran yazıtlı çiftlik mezarları ise gerek yazıtları gerekse mimari elemanlarının profil özellikleri dikkate alındığında Severuslar Dönemi'nin başlarına aittirler. Dolayısıyla çiftlik yerleşimleri MS 75/76 yıllarından sonra ve Severuslar Dönemi'nden önce inşa edilmiş olmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, three farm settlements in Olba City were examined. These are the farm settlement located on the Keşlitürkmenli road, the farm settlement with Veteran inscription and the farm settlement located on the ridges of Düğürlük. They have similar characteristics. The farms are composed of a residence, a grave, production equipment and agricultural land. Houses are partially in accordance with the descriptions of villas by ancient authors. Ancient roads and graves are the criteria for the dating of the farm settlements. Olba is on the road route to Diocaisareia from Keşlitürkmenli. There are two farm settlements on this ancient road. The farm settlements with Veteran inscriptions on the road route of Keşlitürkmenlin are on this ancient road route. The earliest evidence that existed in the farm settlements is the milestone. This milestone dates back to 75/76 AD. Therefore, it gives the earliest date for farm settlements. The latest date for the settlement of the farm is advised us by graves. It is dated to 150-180 AD from the head of the grave on the Keşlitürkmenli road. Farm graves with Düğürlük and Veteran inscriptions belong to the beginning of Severus Period, considering both the inscriptions and the profile features of the architectural elements. Therefore, the farm settlements must have been built after 75/76 AD and before the Severus Period.