Türk siyasi hayatında Bekir Sami Kunduh (1865-1933)
In the Bekir Sami Kunduh Turkish political life (1865-1933)
  1. Tez No: 575686
  2. Yazar: FERYAT GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bekir Sami Bey, 1865 yılında Kafkasya'nın Osetya Bölgesi'nde doğmuştur. Bir yıl sonra babası Musa Kunduh ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç etmiştir. Türkiye'ye gelen Musa Kunduh ve ailesi Osmanlı Devleti tarafından Sivas eyaletine yerleştirilmiştir. Bekir Sami Bey İlköğretimden sonra Mekteb-i Sultani'yi (Galatasaray Sultanisi) bitirmiştir. Ardından Fransa'da siyasal bilgiler eğitimi görmüştür. Milli Mücadele başlamadan önce kâtiplikten valiliğe kadar birçok görevde bulunmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün çağrısı ile Anadolu'ya gelerek Milli Mücadeleye katılmıştır. Samsun, Amasya, Tokat ve Sivas bölgelerinde başarılı faaliyetler göstermiştir. TBMM'nin ilk Dışişleri Bakanı seçilen Bekir Sami Bey Moskova Görüşmelerine katılmış ve Londra Konferansına gönderilen heyetin başkanlığını yapmıştır. Londra Konferansı sonrasında Fransa, İngiltere ve İtalya ile antlaşmalar imzalamış ancak Mustafa Kemal Paşa'nın ve TBMM'nin izninin olmaması ve bu antlaşmaların Misak-i Milliye aykırı bulunması gerekçesiyle istifa etmiştir. Daha sonra siyasi faaliyetine Tokat milletvekili olarak devam eden Bekir Sami Bey, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nda da faaliyet göstermiştir. 1926 yılında İzmir Suikastı nedeniyle yargılanmış ve beraat etmiştir. Kendisini son derece rahatsız eden bu olay sonucunda aktif siyasetten ayrılmıştır. Tokat'ta münzevi bir hayat sürdüren Bekir Sami Bey daha sonra İstanbul'a gelmiş ve burada vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Bekir Sami Bey was born in the Osetia Region of Caucasia in 1865. They migrated to Turkey with his father and his family one year later. Upon arriving Turkey, Musa Kunduh and his family were established in Sivas Province by the Ottoman Empire. Bekir Sami Bey completed Mekteb-i Sultani (Galatasaray Sultani) after primary school. Then, he received political science education in France. Before the War of Independence started, he took on a number of position ranging from governorship to clerkship. Upon Mustafa Kemal's call, he came Anatolia and took part in the War of Independence. He successfully performed in Samsun, Amasya, Tokat, and Sivas. The first foreign affairs minister, Bekir Sami Bey was the head of the delegation that went to Sovıet Union and London Congress. During the London Congress, he signed treaties with England, France, and Italy and these treaties were invalidated by National Pact (Misak-i Milli) on the premise that they did not contain the permission of the TGNA. As a result of these developments, Bekir Sami Bey resigned. Later, Bekir Sami Bey, who continued his political pursuit as a member of parliament for Tokat, also performed within Progressive Republican Party. In 1926, he was judged in connection with İzmir assassination and was acquitted. As a result of this disturbing event, he quist his active political life. Having led a sedentarty life in Tokat, Bekir Sami Bey came to İstanbul and then he died there.