C programlama dilinde bit işlemcilerini kullanarak veri karşılaştırmak
  1. Tez No: 57579
  2. Yazar: ÖMER KUTLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜSSAMET MARŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilgisayar alanındaki gelişmeler, hızla gelişen günümüz teknoloji sinde şüphesiz önemli bir alan teşkil ediyor. Gün geçtikçe daha iyi özelliklere sahip,çok daha değişik amaçlara hitap eden bilgisayarlar tasarlanıyor. Daha az maliyet, daha az donanım karmaşası ve optimum tatmin anlayışı ile tasarımcılar her geçen gün piyasaya yeni ürünler sunuyorlar. Bu ürünler üzerinde öncekilere göre çok daha iyi özellikte birimler mevcut.Örneğin,işlemci ünitesi üzerinde sıkça çalışılan bölümlerden biri. Aynı işlem makinalardaki tasarıma bağlı olarak farklı..biçimlerde icra edilebiliyor. Bir karşılaştırma işlemi bazı bilgisayarlarda hardware olarak yapılırken bazılarında da software destekli yapılıyor. Bu nedenle çok çeşitli karşılaştırıcılar mevcut. Tezimde, tasarlanmış bir asenkron karşılaştırıcının [6], software olarak benzetimini gerçekleştirdim. Karşılaştırıcıdaki temel ilke eşitsizlik halinde küçük olan sayıyı göstermesidir. En yüksek mertebeli bit 'ten başlayarak karşılaştırma yapılıyor ve eşitsizlik halinde sonuç elde ediliyor. Bu durumda diğer bit 'ler için yapılacak işlem iptal ediliyor. İki devre bu işlemler için tasarlanmış diğer devre ise karakter katarlarındaki küçük-büyük harf ayrımını kaldırmak amacıyla küçük harfleri büyük harflerle değiştirmek amacı ile tasarlanmış. Karşılaştırıcıda gerçekleştirilen tüm işlemleri C dilini kullanarak hazırladığım programa tam olarak adapte ettim. Donanımda, özellikle XOR ve AND kapılan kullanılmış olmasından,C dilinde bu işlemleri gerçekleştirebileceğim bit tabanlı işlemcilerin olması bu dili tercih sebebim oldu. Tamsayı,Float,Bcd ve Karakter tipindeki verileri özelliklerine bağlı olarak tanımladığım, register'ları temsil eden karakter katarlarına yükledim. Karşılaştırmayı katarların yüksek mertebeli bit'lerinden başlayarak tasarımdaki mantık çerçevesinde gerçekleştirdim. iv
Özet (Çeviri)
Developings of the computer science have an important part of our technology. The computers, which have better quality and respond to different aims, are projected day by day. Sure, the aim of the experts is to make a new unit that costs less money and has less hardware compfieation. The new computers have better qualified features than the old ones. Processing unit is the one of the units on that many works are made. The same process can be executed by different ways depend on the computer. In some computers, the comparison process is executed by hardware and in some computers by software. This is because there are many different types of comparator. In my project, I simulated the asynchronous comparator, which was projected by MARŞOGLU, Abdüssamet (1995), using the C programming language. Design emphasizes inequality and indicates smaller one. When the result is obtained, there is no need to compare the subsequent bit pairs. Two circuits work to execute these processes.The third one converts smaller letter to capital letter. I just simulated all the processes executed in the comparator. I prefered using the C programming language because it has special operators, XOR and AND that are main features of the hardware. Characters and the types of numbers which are Integers,Floating Point Data,BCD Numbers are stored in the character strings which represent the related registas. Comparison starts from the highest order bit pair.