Renal transplantasyon olan hastalarda immunosupresif ilaç tedavisine uyum ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Quality of life and adherence immunosupressive therapy after renal transplantation
- Tez No: 575794
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tanımlayıcı araştırma, böbrek nakli olmuş hastaların immunosupresif tedaviye uyumlarını ve yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, bir özel hastanenin organ nakli polikliniğine başvuran 143 hasta ile Eylül 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında yapıldı. Veriler“Sosyodemografik Özellikler Formu”,“KDQOLTM-36 Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“İmmunosupresif Tedavi Uyum Ölçeği (İTUÖ)”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde istatistiksel anlamlılık sınırı olarak p0.05). Sağlık profesyonellerinin organ nakli olmuş hastaları dikkatli gözlemleyerek tedaviye uyumlarını ve yaşam kalitelerini etkileyen faktörleri belirlemeleri ve gerekli eğitim ve danışmanlık hizmetlerini yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted in order to evaluate the adherence and quality of life of renal transplant patients receiving immunosuppressive therapy. The study was carried out with 143 renal transplant patients receiving immunosupressive therapy who had undergone outpatient transplantation clinic of a private hospital between September 2017-May 2018. Data were collected by the“Sociodemographic Characteristic Form”,“KDQOLTM-36 Qualıty of Life Scale”,“Immunosuppressive Therapy Adherence Scale”.