Renal transplantasyonlu hastalarda immunsüpresif tedavi uyumu ile yaşam ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin immunsüpresif ilaçlara uyumun basel değerlendirmesi ölçeği, SF -36 anketi ve pittsburgh uyku kalite indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between immunsuppressive therapy compliance and quality of life and sleep in patients with renal transplantation by basel assessment scale, SF-36 questionnaire and pittsburgh sleep quality index
  1. Tez No: 866250
  2. Yazar: ŞAHİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHAR GÜRLEK DEMİRCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY YILMAZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu tezimizde renal transplatasyon öyküsü olan ve buna bağlı immunsüprese ilaç kullanan hastaların BAASIS anketi ile ilaç uyumu değerlendirilerek bu ilaç uyumunun SF-36 anketi ile bakılan yaşam kalitesiyle ve PSQI kullanılarak bakılan uyku kalitesiyle arasındaki ilişkiye bakılması amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Bir merkezden yürütülen kesitsel anket tez çalışmamız 2024 Ocak ile 2024 Mart ayı arasında yapılmış olup hasta verileri Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nden elde edilmiştir. Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Nefroloji Kliniği'nde takipli 18 yaş üzeri; en az 6 ay önce renal transplantasyon öyküsü olan; renal transplantasyon sonrası standart immnsüpresif tedavi olan takrolimus, mikofenolat mofetil ve kortikosteroid tedavisi alan 102'si erkek ve 103'ü kadın toplam 205 hasta dahil edilmiştir. Hastaların isim-soy isim, cinsiyet, yaş, adres, doğum tarihi, mesleki durumu, medeni hali, eğitim durumu, var ise çocuk sayısı, hanede yaşayan toplam kişi sayısı, maddi olanakları, renal transplantasyon olma yaşı ile transplantasyon sonrası geçen süre, donör tipi, transplantasyon merkezine ulaşım süresi, KBH etiyolojileri, var ise komorbid hastalıkları, var ise rejeksiyon öyküsü, var ise son 1 yıl içinde hospitalizasyon nedenleri, alkol ve sigara alma kullanma öyküsü gibi veriler hastalardan yüz yüze, hastane telefonu üzerinden veya e-posta ile alınmış olup ayrıca yine bu veriler için Ankara Bilkent Şehir Hastanesi veri sisteminden yararlanılmıştır. Veri bilgisinde eksik olan kişiler için Sağlık Bakanlığı E-Nabız Sistemi' den faydalanılmıştır. Hastalara nakil sonrası immünsüpresif ilaç uyumu için Basel İmmunsüpresif İlaçlara Uyum Değerlendirmesi Ölçeği (BAASIS), yaşam kalitesi için Kısa Form-36 (SF-36) ve uyku kalitesi için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PSQI) anketleri uygulanmıştır. Çalışmamıza 0,05). İlaç uyumu olanların takrolimus düzeyi ilaç uyumu olmayanların düzeyinden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,003). İlaç uyumu olanların e-GFR düzeyi ilaç uyumu olmayanların düzeyinden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,043).
Özet (Çeviri)
Background: In this thesis, we aimed to evaluate the drug compliance of patients with a history of renal transplantation and taking immunosuppressant drugs using the BAASIS questionnaire and to examine the relationship between this drug compliance and the quality of life measured by the SF-36 questionnaire and the quality of sleep measured using the PSQI. Materials and Methods: Our cross-sectional survey thesis study, conducted in one center, was conducted between January 2024 and March 2024, and patient data was obtained from Ankara Bilkent City Hospital. Our study included patients over the age of 18 who were followed up in Ankara Bilkent City Hospital Nephrology Clinic; a history of renal transplantation at least 6 months ago; A total of 205 patients, 102 men and 103 women, who received tacrolimus, mycophenolate mofetil and corticosteroid treatment, which are standard immunosuppressive treatments after renal transplantation, were included. Name and surname of the patients, gender, age, address, date of birth, professional status, marital status, educational status, number of children if any, total number of people living in the household, financial means, age at renal transplantation and time after transplantation, donor Data such as type, transportation time to the transplantation center, CKD etiologies, comorbid diseases if any, rejection history if any, reasons for hospitalization in the last year if any, history of alcohol and cigarette use were collected from the patients face to face, over the hospital phone or by e-mail. Additionally, Ankara Bilkent City Hospital data system was used for these data. For people with missing data information, the Ministry of Health E-Pulse System was used. Basel Assessment of Adherence to Immunosuppressive Medication Scale (BAASIS), Short Form-36 (SF-36) for quality of life, and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) questionnaires for sleep quality were applied to patients after transplantation. Patients 0.05). The tacrolimus level of those who were compliant with medication was found to be significantly higher than the level of those who were not compliant (p=0.003). The e-GFR level of those who were compliant with medication was found to be significantly higher than the level of those who were not compliant (p=0.043).