Farklı ozmolitler ve potasyum uygulamasının pamuk (gossypium hirsutum L.) bitkisinde verim, verim unsurları ve lif kalite özelliklerine etkisi
The effect of different osmolytes and potassium application on yield, yield components and fiber quality traits of cotton (gossypium hirsutum L.)
  1. Tez No: 1020076
  2. Yazar: ROZERİN KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALİLOĞLU, DR. İSLİM KOŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma farklı ozmolitler ve potasyum uygulamasının pamuk (Gossypium hirsutum L.) bitkisinde verim, verim unsurları ve lif kalite özelliklerine etkisini saptamak amacıyla yapıldı. Çalışma 2024 pamuk yetiştirme sezonunda yürütüldü. Çalışmada Candia pamuk çeşidine farklı dönemlerde yapraktan ozmolitler (askorbik asit, glisin betain, salisilik asit ve sodyum nitroprussid) ve potasyum uygulandı. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kuruldu. Ekim deneme mibzeri ile sıra arası 75 cm, sıra üzeri ise 8-10 cm ve her uygulama 4 sıralı olacak şekilde ekildi. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; En yüksek kütlü pamuk verimi (429,93 kg da-1), bitki boyu (112,53 cm), meyve dalı sayısı (14,30 adet bitki-1), koza sayısı (10,93 adet bitki-1) ve koza kütlü pamuk ağırlığı (5,54 g) Sodium Nitroprusside uygulamasından, en düşük odun dalı sayısı (1,03 adet bitki-1) K2SO4 (Potasyum Sülfat) uygulamasından, en yüksek çırçır randımanı (%42,53) ise Askorbik Asit+K2SO4 uygulamasından elde edilmiştir. Koza ağırlığı, 100 tohum ağırlığı, lif indeksi, lif uzunluğu, lif inceliği, lif kopma dayanıklılığı, kısa lif oranı, lif kopma uzaması, lif üniformite indeksi, iplik olabilirlik indeksi, lif parlaklığı ve lif sarılık değerleri arasında istatistiki olarak herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde; Kütlü pamuk verimi, meyve dalı sayısı, koza sayısı ve koza kütlü pamuk ağırlığı bakımından yapraktan Sodium Nitroprusside'nin uygulanmasının önerilebileceği, lif kalite özellikleri üzerine farklı ozmolitler ve potasyum uygulmasının herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the effects of different osmolytes and potassium application on cotton (Gossypium hirsutum L.) yield, yield components and fiber quality traits of cotton. The experiment was conducted during 2024 cotton growing season. Candia variety was used as material. Osmolytes (ascorbic acid, glycine betaine, salicylic acid, and sodium nitroprusside) and potassium were applied to the foliage at different growth stages. The experiment was conducted according to a randomized complete block design with three replications. Inter and intra-row spacing was 75 and 8-10 cm, respectively, and each plot consisted of four rows. Sodium nitroprusside significantly increased lint yield (429.93 kg ha-¹), plant height (112.53 cm), number of fruiting branches (14.30 plant-¹), number of bolls (10.93 plant-¹), and boll seed cotton weight (5.54 g), while the lowest count of vegetative branches (1.03 plant-¹) was noted for K₂SO₄ (Potassium Sulfate). The combined application of ascorbic acid and K₂SO₄ resulted in the highest ginning outturn (42.53%). Boll weight, 100 seed weight, fiber index, fiber length, fiber fineness, fiber strength, short fiber index, fiber elongation, fiber uniformity index, spinning consistency index, degrees of reflectance (Rd), and fiber yellowness (+b) remained unaffected. Overall, foliar application of sodium nitroprusside may be recommended to improve seed cotton yield, number of fruiting branches, number of bolls, and boll seed cotton weight. In contrast, different osmolyte solutions and potassium applications did not significantly affect on fiber quality.