Karadeniz'de sömürülen ve sömürülmeyen beyaz kum midyesi, Chamelea gallina (L.,1758), av sahaları stoklarının karşılaştırılması
Comparison of the stocks of striped venus, Chamelea gallina (L., 1758), in exploited and unexploited fishing areas in the Black Sea
- Tez No: 575804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Eylül-2017 ile Kasım-2018 tarihleri arasında İstanbul-Kocaeli-Sakarya illerinin Karadeniz kıyısında bulunan avcılık sahalarındaki (sömürülmüş ve sömürülmemiş av sahaları) beyaz kum midyesinin (Chamelea gallina L,. 1758) stokları karşılaştırılmıştır. Araştırmada beyaz kum midyesi miktar, eski sahada (sömürülen alan) 140,5 ± 55,59 kg/km², yeni sahada (sömürülmemiş alan) 448,7 ± 189.21 kg/km² ve toplamda ise 217,5 ± 107,08 kg/km² olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, between September-2017 and November-2018, the amount of striped venus, Chamelea gallina L., 1758, in the fishing areas (exploited and unexploited areas) on the Black Sea coast of Istanbul-Kocaeli-Sakarya provinces was estimated. It is estimated that while striped venus was 140.5±55.59 kg/km2 at the exploited fishing area, 448.7±189.21 kg/km2 in the unexploited fishing area and also it was 217.5±107.08 kg/km2 in the total area (exploited and unexploited fishing areas) in the study.