Kocaeli ili Karadeniz sahil kumlarının doğal radyoaktivite seviyelerinin belirlenmesi
Determination of natural radioactivity levels of beach sand samples in the Black Sea coast of Kocaeli
- Tez No: 275781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÖZKAN GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kocaeli Karadeniz sahil kumlarındaki radyasyon riskini belirlemek ve aynı şekilde radyoaktivite seviyelerinin bir veritabanını oluşturmak amacı ile 238U, 232Th ve 40K radyonüklidlerinden dolayı var olan doğal radyoaktivite ?-ışın spektroskopisi ile ölçüldü. Ek olarak 137Cs'den dolayı yapay radyoaktivite de belirlendi.Farklı 10 sahilden toplam 20 adet kum numunesi toplandı ve % 25 verime sahip HPGe dedektörü kullanılarak sayım yapıldı. Sahil kum numunelerinin 238U, 232Th ve 40K içerikleri sırasıyla 4,41 ± 0,03 ? 14,04 ± 0,04, 2,62 ± 0,02 ? 16,55 ± 0,03 ve 11,6 ± 0,25 ? 513,32 ± 3,44 Bq kg-1 aralığında değişim göstermektedir. Kandıra sahil kum numunelerindeki 238U, 232Th ve 40K'dan dolayı havada toplam soğurulan gama doz hızı 4,10 ? 36,80 nGy saat-1 arasında değerler almaktadır. Kumların Ra eşdeğer aktivitesi (Raeq) dünya ortalamasından düşük bulunmuştur.Bu çalışmada incelenen numunelerin büyük bir kısmı oldukça düşük radyoaktivite seviyeleri göstermiştir. Bulunan radyoaktivite seviyeleri çevresel sağlık sorunu yaratmayacak düzeydedir.
Özet (Çeviri)
The natural radioactivity due to the presence of 238U, 232Th ve 40K in sands of Kocaeli Black Sea beaches (Turkey) with the aim of estimating the radiation hazard as well as establishing a database for radioactivity levels has been measured by ?-ray spectroscopy. Additionally, the artificial radioactivity due to 137Cs levels have been determined.A total of 20 sand samples of 10 different beaches were collected and counted using HPGe detector with an efficiency of 25 %. In collected samples, 238U, 232Th and 40K contents varied in the range of 4,41 ± 0,03 ? 14,04 ± 0,04, 2,62 ± 0,02 ? 16,55 ± 0,03 and 11,6 ± 0,3 ? 513,3 ± 3,4 Bq kg-1, respectively. The total absorbed gamma dose rate in air due to the presence of 238U, 232Th and 40K in Kandıra beach sand samples varied between 4,10 ? 36,80 nGy saat-1. The Ra equivalent activities (Raeq) of sands have been found lower than the world mean.The majority of samples examined in this work showed fairly low levels of radioactivity. The found levels of radioactivity do not pose an environmental health problem.