Yüksek devirli pistonlu pompa silindir bloku ile sabit valf plakası arasında sürtünmeye bağlı aşınma özelliklerinin incelenmesi
Analysis of abrasive wearing behaviour between cylinder block and valve plate of axial piston pump at high speed
- Tez No: 575810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SELÇUK ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde ilerleyen teknolojik imkânlar ile üretime bağlı iyileştirmeler sayesinde hidrolik sistemlerin vazgeçilmez parçası olan hidrolik pompaların kullanımı yaygınlaşmaktadır. Özellikle debisi ve basıncı ayarlanabilir pompalar, karmaşık yapısına ve ağırlıklarına rağmen havacılık sektöründe geniş kullanım alanı bulmaktadır. Bu tür pompa türlerinden birisi de eksenel pistonlu pompalardır. Havacılıkta, uçaklar, helikopter hatta roket tahrik sistemlerinde aktif olarak kullanılan pistonlu pompaların stabilitesi ve çalışma ömrü gibi etkenler çok önemli rol oynamaktadır. Bu da yapısal olarak daha dayanıklı, daha verimli ve uzun ömürlü pompa tasarımını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada havacılık sektöründe yüksek devirlerde kullanılan eksenel pistonlu pompaların deformasyona maruz kalan parçalarından olan silindir bloku ile valf plakasının sürtünmeye bağlı aşınma davranışının ve özelliklerinin deneysel incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, paralel to developing technology and technological possibilies, in help with production improving processes, hydraulic pumps which are essensial parts of hydraulic systems become widespread. Especially pumps which have adjustable flow rate and pressure, no matter their complicated structure and weight, have wide usage area even at aviation sector. One of those kind of pumps calls axial piston pump. Stability, lifetime and such criterias play big roles for piston pumps, which actively used by aircrafts, helicopters even rockets thrust systems. Therefore those kind of criterias, obligate to use more durable structurely, more efficient pumps which have good lifetime values and good design skills. In this study, it's aimed to experimentally examine abrasive and wearing behaviour between cylinder block and valve plate of an axial piston which use by aviation sector, at high turning speed.