Kırgızistan'da doğrudan yabancı yatırımlar ve bu yatırımları belirleyen etkenler üzerine bir araştırma
- Tez No: 575811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAN TEVFİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada öncelikle doğrudan yabancı yatırımlarla ilgili teorik bilgilere değinilmiş ve daha sonra Kırgızistan'da doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve bu yatırımları belirleyen etkenler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın Birinci Bölümünde, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının tanımı, önemi ve sınıflandırılması yapılarak, işletmeleri uluslararası doğrudan yatırımlara yönelten nedenler ve başlıca yeni gelişmeler detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte, hızla değişen teknoloji, artan belirsizliğin getirdiği risk ve globalleşen rekabet koşullarında işletmelerin uluslararası faaliyette bulunma yolları çizilmiştir. Devlet kısıtlamaları, üretim kaynaklarının yetersizliği ve artan maliyetler gibi olumsuz etkilerden kurtulmak için ya da rekabet güçlerini koruyabilmek için işletmeler ne tür işbirliği stratejilerini uygulamaları gerektiği tartışılmıştır. İkinci Bölümde Kırgızistan'ın yatırım ortamı incelenmiştir. Kırgızistan'ın Ulusal Yatırım Politikası hakkında bilgi verilerek, amaç ve görevleri anlatılmaktadır. Ülkemizin yatırım politikasının uygulandığı alanlara da yer verilmektedir. Ayrıca ülkemizde doğrudan yabancı sermaye yatırımları için gerekli olan kanun ve mevzuatlar açıklanmaktadır. Kırgızistan'daki yatırım ortamı incelenerek, doğrudan yabancı yatırımların ekonomi sektörlerine ve bölgelere göre dağılımı anlatılmakla birlikte, yatırım akımlarının geldiği ülkeler ve ülkemizde faaliyette bulunan yabancı sermayeli şirketlere yer verilmiştir. Gerekli bilgiler ve statistik veriler tablo ve grafik şeklinde sunulmuştur. Çalışmanın son kısmında ise, yabancı yatırımcıların Kırgızistan'a sermayelerini yatırmaya karar vermesini ve henüz ülkemizde bulunan yabancı yatırımcıların faaliyetlerini etkileyen faktörlerin neler olduğunu ve ne ölçüde etkilediğini araştırmak amacıyla yabancı sermayeli şirketlere anket şeklinde bir sorgulama yapılmış ve sonuçları bilimsel şekilde analiz edilmiştir. Bu şekilde, elde edilen mevcut durumun nedenleri değerlendirilerek engellerin önüne geçilmesi için en uygun çözüm yolları araştırılmakla birlikte belirlenen hedeflere ulaşabilmek için daha etkili yasal ve kurumsal düzenlemelerin uygulanması için ne tür tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research consists of direct foreign investment related theoretic material. Also the direct foreign investment to Kyrgyzstan and the factors influencing the direct foreign investment are described. In the first chapter, the direct foreign capital investment definition and classification is made. Further the reasons why the international businesses make direct investment and the main developments are given in detail. Besides, rapidly changing technology, the risk brought by increasing uncertainty and the globalizing competition schemes are written. The business strategies to overcome the barriers, raw material deficiency, and increasing cost problems are discussed. The second chapter describes the Kyrgyzstan investment climate. The information on the mission, duties of the Kyrgyz National Investment Policy is given. The sectors the policy applied to are mentioned. Especially, the necessary for direct investment in Kyrgyzstan legislation is defined. In addition to the investment climate description, the sources of direct investment, the distribution by sectors and the foreign companies are researched. Corresponding information and the statistics are shown in tables. The last chapter consists of the analysis of the survey conducted among the foreign investors and companies in order to understand the reasons for investing to Kyrgyzstan, the influencing factors and the obstacles faced by them. And on the basis of the received results, reliable recommendations for reaching the defined goals and solving the problems are made.