Düzlem çelik kafes sistemlerin karınca kolonisi yöntemi ile optimum tasarımı
Optimization of plane steel truss structures using ant colony method
  1. Tez No: 575822
  2. Yazar: ABİDİN HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yapay zekaya dayalı optimizasyon teknikleri son 30 yıldır giderek artan bir hızla mühendislik problemlerinin çözümünde kullanılmaktadır. Bu algoritmaların çoğu doğadaki bir süreci taklit ederek geliştirilmiştir. Bu çalışmada karıncaların doğal yaşamını taklit ederek geliştirilmiş karınca koloni algoritması ele alınmıştır. Literatürde kullanılan farklı karınca koloni algoritmalarına alternatif yeni bir basitleştirilmiş karınca koloni algoritması önerilmiştir. Bu algoritma ile düzlem kafes sistemlerin optimum tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmada karınca sayısı, feromon güncelleme katsayısı ve ceza katsayısı gibi optimizasyon parametrelerinin uygun değerleri araştırılmıştır. Gerekli hesapları yapmak üzere“basic”kodlama dilinde bir bilgisayar programı kodlanmış ve bu program ile literatürde yer alan bazı kafes sistemlerin optimum tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda kullanılan algoritmanın basit bir formülasyon içermesine rağmen ulaşılan sonuçların literatürdekilerden daha iyi ya da onlara yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Optimization techniques based on artificial intelligence have been used for the solution of engineering problems for the last 30 years an increasing rapidly. Most of these algorithms have been developed by imitating a process in nature. In this study, ant colony algorithm developed by imitating the natural life of ants is considered. A new simplified ant colony algorithm has been proposed as an alternative to different ant colony algorithms used in the literature. Optimum design of plane truss structures has been realized using this algorithm. The appropriate values of optimum design parameters such as number of ants, pheromone update coefficient and penalty coefficient were investigated in this study. A computer program has been coded in“basic”coding language to make the necessary calculations, and the optimum design of some trusses from the literature has been performed. Although the algorithm used in the study has a simple formulation, it is seen that the results obtained are better than or close to the ones in the literature.