Merlot üzüm çeşidinde farklı toprak işleme ve salkım seyreltme uygulamalarının tane heterojenitesi ve bileşimi üzerine etkileri
Effect of different tillage and cluster thinning on berry heterogeneity and berry composition in cv. Merlot
  1. Tez No: 575821
  2. Yazar: SİMGE ÜNLÜSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma Edirne İpsala İlçesi Sarıcali Köyü'nde, 40° 58' 41.94“ K ve 26° 23'.04.90”D koordinatları arasında yer alan Turgay Yetiş'e ait bağlarda yapılmıştır. Deneme bağında yetiştiriciliği yapılmakta olan 1103P anacı üzerine aşılı Merlot üzüm çeşidi asmaları üzerinde farklı toprak işleme ve salkım seyreltme uygulamalarının tane heterojenitesi ve bileşimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme 2016 ve 2017 yılları vejetasyon periyodunda yürütülmüştür. Denemede 4 toprak işleme (Geleneksel Toprak İşleme, Azaltılmış Toprak İşleme, Korumalı Toprak İşleme-1, Korumalı Toprak İşleme-2) ve 4 farklı salkım seyreltme uygulama konusu (Salkım Seyreltme Yok, Alt Salkım Seyreltme, Üst Salkım Seyreltme, Karışık Salkım Seyreltme) bulunmaktadır. Aynı zamanda bu uygulamaların üzüm tane boyutları açısından etkileri de araştırılmıştır. Denemeye fenolojik gözlemler ile başlanmış olup gelişme dönemi özellikleri, sürgün özellikleri, tane özellikleri, salkım özellikleri, verim ve şıra özellikleri incelenmiştir. Deneme sonucunda şıra özellikleri incelendiğinde; şaraplık üzüm ve şarap üretiminde yüksek olması istenen özelliklerin başında SÇKM (Suda Çözünür Kuru Madde Miktarı) ve TPİ (Toplam Fenol İndeksi) kriterleri, toplam antosiyanin, toplam tanen, toplam antioksidan değerleri tane boyutlarına göre ayrı ayrı analizleri yapılarak incelenmiştir. Sonuç olarak Merlot üzüm çeşidinde Korumalı Toprak İşleme-2 uygulaması ve karışık salkım seyreltme uygulamaları önerilebilir. Şaraplık üzüm kalitesini 10-12mm tane boyutlarının artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Turgay Yetiş vineyards located between 40° 58“ 41.94 'K and 26° 23”04.90 'D coordinates in Sarıcali Village of Ipsala District of Edirne. The aim of this study was to determine the effects of different tillage and cluster thinning applications on berry heterogenitiy and composition of Merlot grape varieties grafted on 1103P rootstocks cultivated in test vineyard. The experiment was conducted in 2016 and 2017 vegetation period. In the experiment there are 4 soil tillage (Conventional Tillage, Reduced Tillage, Conservative Tillage-1, Conservative Tillage-2) and 4 different cluster thinning application (No Thinning, Basal Cluster Thinning, Upper Cluster Thinning, Mixed Cluster Thinning). At the same time, it was investigated that the effects of these applications on berry size. The experiment was started with phenological observations and continue with the development characteristics, shoot characteristics, cluster properties, yield, berry and vine characteristics. The criteria for total antioxidant, total anthocyanin, total tannin and total antioxidant values of TSS (Total Soluble Solids) and TPI (Total Phenol Index), which are desired to be high in grape and wine wine production, were analyzed by separate analyzes. As a result, application of Protected Soil Tillage-2 and Mixed Cluster Thinning may be recommended in Merlot grape variety. It was observed that 10-12mm berry sizes were the most suitable for grape berry quality.