Farklı sıvı gübrelerin ekmeklik buğdayda verim ve kalite üzerine etkileri
The effect of different liquid fertilizers on yield and quality in bread wheat
  1. Tez No: 575823
  2. Yazar: MURAT YAVUZ GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GENÇTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Uygulama ve Deneme Tarlaları'nda 2017-2018 buğday yetiştirme döneminde Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, kardeşlenme (Zadoks 22. dönem) ve sapa kalkma (Zadoks 32. dönem) devresi olmak üzere iki kez uygulanan beş farklı sıvı gübrenin (Megafol, Sinergon 2000, Isabion, Amino 16 ve KNO3) ve beş ekmeklik buğday çeşidinin (NKÜ Lider, NKÜ Ergene Nota, Rumeli, Aslı) tane verimi, verim unsurları ve tane kalitesine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda; sıvı gübreler arasında istatistiki anlamda fark bulunmamasına karşın, genel olarak sıvı gübre uygulamalarının tane verimi, bin tane ağırlığı ve hektolitre ağırlığını kontrole göre önemli oranda artırdığı dikkati çekmektedir. Denemede çeşit ortalamaları olarak en yüksek tane verimi 647,8 kg/da ile KNO3 uygulanan parsellerden elde edilmiştir. Sıvı gübre uygulanan parsellerden kontrole göre 71,3-54,2 kg/da daha fazla verim alınmıştır. Denemede en yüksek bin tane ağırlıkları 37,1 g ile Sinergon, Amino 16 ve KNO3 sıvı gübrelerinden, en yüksek hektolitre ağırlığı ise 76,7 kg ile Megafol ve Amino 16 sıvı gübre uygulanan parsellerden elde edilmiştir. Sıvı gübre uygulamalarının bitki boyu, başak uzunluğu, başakta tane sayısı gibi verim unsurları ile gluten indeksi, sedimentasyon değeri ve protein oranı gibi tane kalite özellikleri üzerine etkileri istatistiki anlamda önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Tekirdağ Namık Kemal University, Agricultural Faculty, Field Crops Department, Application and Experiment Fields in a randomized splitplot design with 3 replicates during the 2017-2018 wheat growing season. The aim of the study was to determine the effects of five different liquid fertilizers (Megafol, Sinergon 2000, Isabion, Amino 16 and KNO3) applied in two times as tillering (Zadoks 22. stage) and stem elongation (Zadoks 32. stage) on grain yield, yield components and grain quality of five bread wheat cultivars (NKU Lider, NKU Ergene, Nota, Rumeli, Aslı). As a result of the study, although there is no statistically significant difference between the liquid fertilizers, it was noticed that the liquid fertilizer applications generally significantly increased the grain yield, thousand grain weight and test weight compared to the control. In the experiment, the highest grain yield was obtained from KNO3 applied plots with 647,8 kg/da. The liquid fertilizer applied plots had 71,3-54,2 kg/da more grain yield compared with the control. In the experiment, the highest thousand weights were obtained from Sinergon, Amino 16 and KNO3 liquid fertilizers with 37,1 g and the highest test weight was obtained from Megafol and Amino 16 liquid fertilizers with 76,7 kg. The effect of liquid fertilizer applications on yield components such as plant height, spike length, number of grain per spike, and grain quality traits such as gluten index, sedimentation value and protein ratio were not statistically significant.