Ticari araç kapı menteşelerinin alüminyum alaşımları ile hafifletilmesi ve test edilmesi
Lightening and testing of commercial vehicle door hinges with aluminum alloys
- Tez No: 575829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüz otomotiv sanayinde araç tasarımında en önemli hususlardan biri ağırlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü ağırlığın artışı paralelinde yakıt tüketimini de artırmaktadır. Bu nedenle tasarımlar daha çok otomotiv parçalarının hafifletilmesi üzerine gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, ticari araçların arka kapılarında kullanılan çelik sıcak dövme prosesi ile yapılan menteşelerin uygun alüminyum alaşımı seçilerek hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Mevcut modellerde yaygın olarak S355J0 ve S355J2 çelik malzemeleri kullanılmaktadır. Çalışma kapsamında belirlenen ve imal edilen alüminyum alaşımı menteşeler ile mevcut modeller korozyon, çekme davranışları ve otomotiv test gereksinimleri açısından karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, ticari araçlarda kullanılan menteşeler için geçerli olan kriterleri sağlamak koşuluyla yeni bir menteşe malzemesi ile uyarlanması menteşenin hafifletilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In today's automotive industry, one of the most important issues in the design of vehicles comes out as weight. Increase in weight results in increasing of fuel consumption. For this reason, designs are mostly carried out on the weight reduction of automotive parts. In this study, hinges made with steel hot forging process used in the back doors of commercial vehicles are aimed to be lightened by selecting the appropriate aluminum alloy. S355J0 and S355J2 steel products are commonly used in existing models. Aluminum alloy hinges determined and manufactured within the scope of the thesis study will be compared with existing models in terms of corrosion and tensile behavior. As result, the hinges are lightened by adapting a new hinge material provided that the criteria for hinges used in commercial vehicles are met.