Astragalus vulnerariae DC. ve Convolvulus compactus BOISS. doğal taksonlarının çelikle üretimi ve peyzajda kullanım olanakları
The propagation of Astragalus vulnerariae DC. and Convolvulus compactus BOISS. natural taxa by cutting and possibility of use in landscape
- Tez No: 575834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye, bulunduğu coğrafik konumu ve arazi yapısından dolayı oldukça zengin doğal bitki çeşitliliğine sahiptir. Buna karşın peyzaj tasarımlarında kullanılan bitki çeşitlerine bakıldığında büyük çoğunluğu egzotik bitkilerdir. Peyzaj çalışmalarında doğal bitkilerin tercih edilmesi ekonomik ve ekolojik açıdan pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada özellikle Konya ve çevresinde doğal olarak yayılış gösteren Fabaceae familyasına ait endemik Astragalus vulnerariae DC. ve Convolvulaceae familyasına ait Convolvulus compactus BOISS. taksonlarının 2016-2017 ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde, yarı kontrollü serada çelikle üretimi yapılmıştır. Üretimi yapılan taksonların morfolojik özellikleri tespit edilerek peyzaj çalışmalarında kullanım alanları belirlenmiştir. Bitki çelikleri köklendirilirken; kontrol grubu, 5,000 ppm ve 10,000 ppm'lik IBA konsantrasyonlarıyla 3 uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has very rich natural plant diversity due to its geographical location and the terrain is located. On the other hand, exotic plants are mostly used in landscape design. The use of natural plants in landscaping provides many economic and ecological advantages. In this study, especially endemic Astragalus vulnerariae DC. from Fabaceae family and Convolvulus compactus BOISS. from Convolvulaceae family taxa were propagated by cutting in semi-controlled greenhouse in the spring and autumn periods of 2016-2017. Their morphological characteristics and usage areas in landscape studies were also determined. While plant cuttings were rooted, 3 applications were made, including the control group, IBA concentrations of 5,000 ppm and 10,000 ppm.