Ankara ilinde yayılış gösteren bazı astragalus türlerinin peyzaj mimarlığı çalışmalarında kullanım potansiyelinin belirlenmesi
Determination of the usage potential of some astragalus species which spread around Ankara province in landscape architecture studies
  1. Tez No: 985339
  2. Yazar: İLKER KIZILKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL DİLAVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin sahip olduğu doğal bitki çeşitliliğine rağmen, Peyzaj Mimarlığı çalışmalarında çoğunlukla yabancı yurtlu türler tercih edilmekte, doğal bitki türleri yeterince değerlendirilememektedir. Bu durum, yerel ekosistemlerin korunması, biyolojik çeşitliliğin sürdürülmesi ve kaynak kullanımlarının sürdürülebilirliği açısından önemli bir soruna işaret etmektedir. Bu bağlamda, Peyzaj Mimarlığı çalışmalarında bitkisel materyal olarak doğal bitki türlerinin kullanımı giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, Ankara ilinde doğal olarak yayılış gösteren Astragalus cinsine ait bazı türlerin Peyzaj Mimarlığında kullanım potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 21 takson sahada gözlemlenmiş, herbaryumda türleri tespit edilmiş; türlerin estetik ve fonksiyonel özellikleri değerlendirilmiş kullanım alanları belirlenmiştir. Türlerin beğeni düzeyinin ölçülmesi için anket formları hazırlanmış; hem halk ölçeğinde hem de uzman ölçeğinde görüşler toplanmıştır. Anketlerden elde edilen beğeni puanları SPSS istatistik paket programında analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek talep gören tür her iki kullanıcı gurubunda da Astragalus anthylloides Lam. olmuştur. Astragalus anthylloides Lam. ile beraber yüksek talebi olan diğer iki tür olan Astragalus vulneraria DC., Astragalus plumosus Willd.'in tohumla üretimi için kontrollü ortamda çimlenme testleri yürütülmüştür. Üretim çalışmalarında en yüksek başarı oranına mekanik aşındırma uygulaması olan zımparalama ile ulaşılmış olup tür bazında Astragalus plumosus Willd. % 98,6, Astragalus anthylloides Lam. %69, Astragalus vulneraria DC. %65,7 oranında çimlenme görülmüştür. Bu uygulamayı, çimlenme oranları açısından sırasıyla 5 dk %96'lık H₂SO₄, sıcak su (60 sn) ve sıcak su (15 sn) uygulamalarının takip ettiği görülmüştür. Elde edilen sonuçların Peyzaj Mimarlığı bitki estetiği ve bitki üretimi literatürüne ve doğal bitki örtüsünün yaygınlaşmasına katkı yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although Turkey possesses remarkable natural plant diversity, landscape architecture practices still tend to prioritize exotic species, leaving native flora insufficiently utilized. This preference presents challenges for the conservation of local ecosystems, the maintenance of biological diversity, and the sustainability of resource use. Recently, the use of native plant species as essential components of landscape design has gained significant importance due to their ecological adaptability and contribution to sustainable practices. This study aims to assess the potential of certain Astragalus species, naturally distributed in Ankara Province, for use in landscape architecture. A total of 21 taxa were observed in the field and identified in the herbarium. Their morphological, aesthetic, and functional characteristics were evaluated, and possible areas of landscape application were determined. Public and expert surveys were conducted to measure user preferences, and the resulting data were statistically analyzed using the SPSS program. According to the findings, Astragalus anthylloides Lam. as the most preferred species among both groups. Additionally, controlled germination tests were performed for Astragalus anthylloides Lam, Astragalus vulnerariae DC. and Astragalus plumosus Willd. to determine their propagation potential. The highest germination rates were achieved through mechanical scarification (sanding), with 98.6% for Astragalus plumosust Willd. 69% for Astragalus anthylloides Lam., and 65.7% for Astragalus vulnerariae DC. Treatments involving 96% H₂SO₄ for 5 minutes and hot water applications for 60 and 15 seconds followed in effectiveness.The results underline the ecological and aesthetic value of native Astragalus species and their potential contribution to sustainable landscape design and native plant utilization in Turkey.