Deneysel alzheimer modelinde bor ve taurin uygulamasının protein karbonil ve ileri oksidasyon protein ürünleri düzeylerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of boron and taurine application onthe levels of protein carbonyl and advanced oxidation proteinproducts in experimental alzheimer model
  1. Tez No: 575837
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsan bedeninin en karmaşık organı olan beyinde meydana gelen Alzheimer Hastalığı (AH) demansın en yaygın türüdür ve tüm demans hastaların %60-70' inde görülen kronik nörodejeneratif bir hastalıktır. Alzheimer Hastalığı son yıllarda yapılan çalışmalarda nöro-endokrin bir bozukluk olabileceği düşünülerek“Tip-3 Diyabet”olarak da tanımlanmaya başlanmıştır. Canlı organizmalar üzerinde birçok etkisi olduğu düşünülen borun oksidatif stresi azaltma üzerine de etkileri vardır. Tiyol içeren aminoasitlerden biri olan ve merkezi sinir sisteminde hem nöronlarda hem de glial hücrelerde farklı yoğunluklarda bulunan taurin, vücutta oksidan-antioksidan dengeyi ve hücre bütünlüğünü koruması, vücut direncini arttırması gibi özellikleri ile bir antioksidan olarak koruyucu ve destekleyici terapilerde önemli yer tutmaktar. Bu bilgilere dayanarak çalışmamızda deneysel Alzheimer modelinde tek başına bor, tek başına taurin ve bor ile taurinin birlikte uygulanmasının beyin dokusunda protein karbonilleri (PC) ve serumda ileri düzey okside protein (AOPP) düzeylerine olan etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla 30 adet wistar albino erkek ratla yapılan çalışmamızda 5 grup oluşturuldu; kontrol grubu (n=6), streptozotosin (STZ) ile Alzheimer oluşturulmuş grup (n=6), STZ ile Alzheimer oluşturulduktan sonra 21 gün boyunca Bor verilen grup (n=6), STZ ile Alzheimer oluşturulduktan sonra 21 gün boyunca Taurin verilen grup (n=6), STZ ile Alzheimer oluşturulduktan sonra 21 gün boyunca Bor ve Taurin verilen grup (n=6). Ratlara stereotaksik yolla tek doz STZ uygulanıp 14 gün beklendi. Bu süre sonunda Morris Water Maze (MWM) ile ratlarda Alzheimer modeli oluşumu izlendi. Alzheimer oluşumunu takiben 21 gün boyunca ratlara gavajla bor ve intraperitonal olarak taurin uygulandı. Bu süre sonunda ratlar dekapite edilip, beyin dokuları ve kanları alındı. Alınan beyin dokuları homojenize edilip spektrofotometrik olarak PC düzeyleri izlendi. Serumlarda ticari kit kullanılarak AOPP düzeyleri incelendi. Deneysel olarak Alzheimer oluşturulan ratlara tek başına bor, tek başına taurin ve bor ile taurinin birlikte uygulanmasının AOPP ve protein karbonilleri düzeyleri üzerinde azaltıcı etkisi olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD), is the most common form of dementia, occurs in the most complex organ of the human body and and this disease seen in 60-70% of all dementia patients is a chronic neurodegenerative disease. In recent studies, Alzheimer Disease can be considered as a neuroendocrine disorder ;therefore, it is also described as a“Type-3 Diabetes”.Boron, which has many effects on living organisms, is also effective on the reduction of oxidative stress. Taurine, one of the thiol-containing amino acids and found different concentrations in both the neurons and glial cells in the central nervous system, plays an important role in the protective and adjuvant therapies as an antioxidant since it has good properties such as maintaining the oxidant-antioxidant balance of body as well cell integrity and increasing body resistance. Based on this information, it is aimed that the effects of the application of just boron and taurine, as well the combination of them to the Alzheimer model on protein carbonyls (PC) in the brain tissue and advanced oxidized protein (AOPP) levels in serum are determined in our project. For this purpose, 5 groups were formed in our study consists of 30 wistar albino male rats which are control group (n = 6), Alzheimer-induced group with streptozotocin (STZ)(n = 6), the group that boron was applied for 21 days after formation of Alzheimer's disease with STZ (n = 6), the group that taurine was applied for 21 days after formation of Alzheimer's disease with STZ. (n = 6), and the last group that were applied both boron and taurine for 21 days after formation of Alzheimer's disease with STZ (n=6). A single dose of STZ was applied stereotaxically to the rats. After waiting 14 days, the formation of Alzheimer model in rats was observed with Morris Water Maze (MWM) test. For the following the formation of Alzheimer's Disease, taurine and boron were applied to rats by gavage during 21 days. At the end of this period, rats were decapitated and their brain tissues and blood were taken. These brain tissues were homogenized and then PC levels of them were observed spectrophotometrically. AOPP levels in serum were investigated by using commercial kit. Our finding suggest, that just boron, just taurine and co-administration of boron and taurine reduced the levels of AOPP and protein carbonyls levels in experimantal Alzheimer model.