Bazı 1,2,4-triazol türevleri üzerine teorik bir çalışma
Theoretical a study on some 1,2,4-triazole derivatives
  1. Tez No: 575838
  2. Yazar: SEVECAN KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. HAYDAR YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmada, 9 literatürde kayıtlı heterosiklik 4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on türevinin teorik olarak spektral verileri hesaplanmış ve deneysel veriler ile mukayeseleri yapılarak elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle 9 adet literatürde kayıtlı bulunan bileşikler“B3LYP/ HF 6311G(d,p)”metodları kullanılarak optimize edilmiştir. Bu optimize yapıdan yola çıkılarak 13C/1H NMR değerleri“GIAO”metoduna göre“Gaussian G09W”paket programı kullanılarak gaz fazında hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre teorik verilerin deneysel verilerle uyumlu oldukları görülmüştür. Çalışmanın başka bir kısmında ayrıca, incelenen 9 bileşiğin IR frekans değerleri gaz fazında hesaplanmış, elde edilen değerler uygun scala faktörleri ile çarpılmıştır. Hesaplanan IR verilerinin tanımlanmasında veda4f programından yararlanılmıştır. İlaveten, 9 bileşiğin bağ açıları, bağ uzunlukları, formal yükleri, HOMO-LUMO enerjileri, dipol momentleri ve enerjileri aynı metodlar ve set kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, theoretically spectral datas of nine compounds heterocyclic 4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one derivative registered in the literatüre were calculated and these datas were compared with experimental datas, obtained conclusions were evaluated. For this purpose, firstly, 9 compounds registered in the literatüre have been optimized using“B3LYP/ HF6311G(d,p)”methods. Starting from this optimized structure with 13C/1H-NMR spectral data values according to“GIAO method”was calculated using the methods of“Gaussian G09W package program”in gas phase. According to obtained conclusions, theoretical and experimental values were seen to be compatible. Another part of study, also, IR frequency datas of investigated nine compounds were calculated in gas phases and are multiplied with appropriate scala factors The identification of the calculated IR data was performed in the veda4f program. Additionally, bond angles, bond lengths, dipole moments, the HOMO-LUMO energy and total energy, mulliken charges, surface maps of nine compounds were calculated using same methods and set.