Güneydoğu Anadolu Bölgesinin hidroelektrik potansiyelinin etüdü
The İnvestigation of hydroelektrical potential of Southeastern Anatolia
  1. Tez No: 57585
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KÜÇÜKKARAMIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ill ÖZET Enerjinin kaynağı ve elde ediliş yöntemi çok önemlidir. Gelecek için enerji planlaması, enerji kaynaklarının rezervlerine, enerji talebine ve çevre faktörlerine göre belirlenmektedir. Bu çalışmada, enerji kaynaklarının rezervleri ve elde ediliş yöntemleri incelenmiştir. Elektrik enerjisinin avantajlarından dolayı kazandığı önem açıklanarak kişi basma düşen elektrik enerjisi miktarının gelişmişliğin seviyesini belirttiği tespit edilmiştir. Türkiye'deki elektrik enerjisinin gelişimi incelenerek, enerji planlamasının faktörleri açıklanmıştır. Elektrik enerjisi üretim yöntemlerinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajlarının ışığı altında hidroelektrik enerji üretiminin önemi belirlenmiştir. Türkiye hidroelektrik potansiyelleri belirlenmiş ve hidroelektrik santraların planlanması aşamasındaki çalışmalara değinilmiştir. Su kaynaklan içersinde büyük paya sahip olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini içersine alan Fırat ve Dicle havzalarının hidroelektrik potansiyeli tespit edilmiştir. Son bölümde bu bölgeye ait potansiyelin etüdü yapılmıştır. Sonuç olarak Fırat ve Dicle havzalarına ait potansiyelin Türkiye potansiyelinin yansım oluşturduğu, ancak bununda üçte birinin değerlendirilmiş olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy source and method of producing energy are very important. Energy planning, for the future, is based on these factors; supplies of energy sources, demand of energy and environment. In this study, supplies of energy sources and methods of producing energy are researched. The importance that gained because of its advantages of electric energy is explained. It is demonstrated that the amount of exhausting electric energy per person defines the level of development. Studying development of electric energy in Turkey, factors of energy planning are explained. Defining the advantages and disadvantages of the methods of producing electric energy according to each other, the importance of producing hydro-electric energy is demonstrated. In Turkey, the hydro-electric potential is defined and the works of planning hydro-electric power plant are explained. Hydro-electric potential of Fırat and Dicle riverbasin Which include East and East-South Anatolia region that have big amount water source is determined. In last section, potential Which belongs to that region is studied. Finally, the potential Which belongs to Fırat and Dicle riverbasin is half of potential in Turkey, but %30 of this potential is used.