Bazı baklagillerin tritikale (Triticale l.) ile farklı karışım ekimlerinde ot verimi ve özelliklerinin belirlenmesi
Determination of weed yield and properties of some pulses in triticalal (Triticale L.) and different mixtures
- Tez No: 575852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırma 2011 yılında bazı baklagillerin Tritikale (Triticale L) ile farklı karışım ekimlerinde ot veriminin ve özeliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Deneme Konya İli, Selçuklu İlçesi Sarıcalar köyü Sarıcalar Çiftliğinde,“Tesadüf Blokları Bölünmüş Parseller”deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak, yem bezelyesi ve 3 çeşit fiğin 240 adet, 200+40, 160+80, 120+120 adet oranında tritikale ile karışımları ekilmiştir. Ekimler 01.11.2011 tarihinde yapılmış, hasatlar ise 15.07.2012 tarihinde yapılmıştır. Belli oranlarda karıştırılan tahıl baklagil karışımlarının m²'de bitki sayıları, bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı ve verimi incelenmiştir. Araştırmamızda ele aldığımız kriterlere göre, karşım oranlarında en fazla m² bitki sayısı 43,50 cm adet ile 200TŞ+40T oranından elde edilirken, en düşük m² bitki sayısı 20,50 cm ile 120S+120T, en yüksek bitki boyu 50,95 cm ile 240T oranından elde edilirken, en düşük bitki boyu 27.90 cm ile 240A oranından, yeşil ot verimleri ise en yüksek 3.745 kg/da ile 120TŞ + 120T karışımından sağlanırken, en düşük yeşil ot verimi 1422.5 kg/da ile 240S karışım oranından, kuru ot verimleri en yüksek 890 kg/da ile 120TŞ+120T karışımından sağlanırken, en düşük kuru ot verimi 365 kg/da ile 200S+40T karışım oranından elde edilmiştir. Ham protein oranı en yüksek % 17.83 ile 240A karışımından sağlanırken, en düşük ham protein oranı % 8.77 ile 160TB+80T karışım oranından, ham protein verimi en yüksek 133.66 kg/da ile 160A+80T oranından elde edilirken en düşük protein verimi ise 48.13 kg/da ile 240S oranından bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2011 to determine the weed yield and properties of some legumes with Triticale (Triticale L). The experiment was carried out with 4 replications according to the trial design of ıc Random Plots divided in random blocks eller in Sarıcalar Farm in Sarıcalar village of Selcuklu District of Konya. In the research, 240 peas, 200 + 40, 160 + 80, 120 + 120 pieces triticale mixtures were planted with 3 different varieties of pea and three types of vetch. The plantings were made on 01.11.2011 and the harvests were made on 15.07.2012. The plant yield, green grass yield, dry grass yield, crude protein content and yield of cereal legume mixtures mixed in certain proportions were investigated. . According to the criteria discussed in our study, the maximum number of plants per m2 is 43,50 cm and the maximum number of plants is 200T + 40T, while the lowest m2 plant number is 20,50 cm and 120S + 120T, the highest plant height is 50,95 cm and 240T. While the lowest plant height was obtained from 27,90 cm to 240A, while green grass yield was obtained from the highest 3,745 kg / da and 120TŞ + 120T mixture, while the lowest green grass yield was 1422.5 kg / da with 240S mixture rate. the highest yield of 890 kg / da with a mixture of 120TŞ + 120T was obtained, while the lowest hay yield of 365 kg / da was obtained from the 200S + 40T mixing ratio. While the crude protein content was obtained from the highest mixture of 17.83% and 240A, the lowest crude protein content was obtained from the ratio of 8.77% and 160TB + 80T, while the lowest crude protein yield was obtained from the highest yield of 133.66 kg / da and 160A + 80T. Protein yield was found to be 48.13 kg / da and 240S.