Pamuk ekiminde ara ürün olarak yetiştirilen bazı buğdaygil ve baklagil karışımı hasıllara farklı seviyelerde melas ilavesinin silaj kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
The effect of molasses addition on the silage quality of some cereals and legume mixture grown as intercrop in cotton cultivation
- Tez No: 682170
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, pamuk ekiminde ara ürün olarak yetiştirilen baklagil ve buğdagil karışımı (Macar fiği (Vicia pannonica Crantz) + tritikale (X Triticosecale Wittm); yem bezelyesi (Pisum arvense L.) + arpa (Hordeum vulgare L.)) ve tritikale (X Triticosecale Wittm) bitkilerinden farklı dönemlerde (erken ve geç) ve farklı seviyelerde (%0, %2 ve %4) melas ilave edilerek hazırlanan silajların, besin değerlerini ve silaj kalitelerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Erken dönemde Macar fiği+tritikale ile yem bezelyesi+arpa bitkileri için çiçeklenme başlangıcında ve tritikale bitkisi için başaklanma başlangıcında, geç dönemde ise Macar fiği+tritikale; yem bezelyesi+arpa kapsüllenme döneminde, tritikale ise hamur olum döneminde hasat edilerek farklı seviyelerde (%0, %2, %4) melas katkısı ile 1,5 lt lik cam kavanozlarda 4'er tekerrür olarak silolanmıştır. Bu yem bitkilerine farklı dönemlerde (erken ve geç) ve farklı seviyelerde (%0, %2, %4) melas ilavesinin besin madde kompozisyonu, pH değeri, amonyak azotu (NH3-N/TN), laktik asit (LA), uçucu yağ asitleri ve invitro organik madde sindirilebilirliği (İVOMS), değerleri üzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the nutritional value and the quality of silages prepared by using, legume and cereals mixture (Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz) + triticale (X Triticosecale Wittm); field pea (Pisum arvense L.) + barley (Hordeum vulgare L.)) or triticale grass (X Triticosecale Wittm) grown as intercrop in cotton planting by ensiling in periods (early and late) and with molasses of different levels (0, 2, and 4 %WG). In early period Hungarian vetch + tritikale, field pea + barley forage crops were harvested at the beginning of flowering while and tritikale forage crop was cut at the beginning of spike. In the late period Hungarian vetch + tritikale, field pea + barley forage crops were harvested during the encapsulation period while tritikale forage crop was cut at dough stage. The harvested crops were added with 0%, 2%, or 4 % of molasses as fresh basis and ensiled in 1.5 L jars. The effect of different harvesting periods (early and late) and addition of diferent levels of molasses (0, 2, and 4 %WG) on nutrient composition, pH value, contetns of ammonia nitrogen, lactic acid as well as volatile fatty acids and in vitro organic matter digestibility (IVOMD) of the silages were investigated.