Parametric guess and determine attack on stream ciphers
Dizi şifreleme algoritmaları için parametrik tahmin et ve belirle saldırısı
  1. Tez No: 575854
  2. Yazar: EBRU KÜÇÜKKUBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL, DOÇ. ORHUN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
The need for lightweight cryptography for resource-constrained devices gained a great importance due to the rapid evolution and usage of IoT devices in the world. Although it has been common in the cryptology community that stream ciphers are more ecient in speed and area than symmetric block ciphers, it has been seen in the last 10-15 years that most of ciphers designed for resource-constrained devices to take up less area and less energy on hardware-based platforms, such as ASIC or FPGA, are lightweight symmetric block ciphers. On the other hand, the design and analysis of stream ciphers using keyed internal update function is put forward against this belief and it has become one of the popular study subjects in the literature in the last few years. Plantlet, proposed in 2017, its predecessor Sprout, proposed in 2015 and Fruit proposed in 2016, are famous algorithms as instances of stream ciphers using keyed internal update function. Sprout was broken after a short time by many researchers but Plantlet hasn't been successfully broken yet and there has been only one attack mounted on Fruit since it was proposed. Traditionally, key stream generators of stream ciphers update their internal states only by using their current internal state. Since the use of the key in the internal update is a new approach, the security analysis of this approach is not fully understood. In this study, the security analysis of the key stream generators with keyed update function has been studied. A new attack algorithm for internal state recovery and key recovery has been developed and mounted on Plantlet algorithm as an instance of stream ciphers with keyed update function. The state bits and key bits are successfully recovered. In the second phase, the attack algorithm was mounted on Fruit algorithm and state bits and key bits are also recovered successfully.
Özet (Çeviri)
Dünyadaki IoT cihazlarının hızlı evrimi ve kullanımı nedeniyle, kaynak kısıtlı cihazlar için hafif sıklet kriptografi ihtiyacı büyük önem kazanmıştır. Dizi şifreleme algoritmalarının, özellikle belli platformlarda daha hızlı çalışmaları ve ya daha az yer kaplamaları açısından blok şifreleme algoritmalarına nazaran daha verimli oldu§u konusunda kriptoloji camiasında oluşmuş ortak bir kanı olsa da son 10-15 yılda tasarlanmış blok şifreleme algoritmaları bu kanıyı yıkacak niteliktedir. Özellikle ASIC ya da FPGA gibi donanım tabanlı platformlarda az yer kaplayacak ya da az enerji harcayacak şekilde tasarlanmış simetrik şifreleme algoritmalarının birçoğunun blok şifreleme algoritmaları olduğu görülmektedir. Diğer taraftan bu kanıya aykırı olacak şekilde ortaya atılan anahtarlı içsel durum güncelleme tekniğiyle kayan anahtar üreci kullanan dizi şifreleme algoritmalarının tasarımı ve analizi literatürde son birkaç yıl içinde popüler çalışma konularından birisi olmuştur. 2015'te yayınlanan Sprout algoritması ve 2017'de yayınlanan Sprout'un üst versiyonu olarak tasarlanmış Plantlet algoritması ve ve 2016 yılında yayınlanan Fruit algoritması anahtarlı içsel durum güncellemesi yapan dizi şifreleme algoritmalarının ünlü örnekleridir. Sprout yayınladıktan kısa bir süre sonra birçok araştırrmacı tarafından farklı kriptoanaliz metodlarıyla kırılmıştır ancak Plantlet algoritması henüz başarılı olarak kırılamamıştır. Fruit algoritmasına da yayınladığından beri bir adet atak yapılmıştır. Genellike dizi şifreleme algoritmalarının kayan anahtar üreteçleri içsel durumlarını sadece mevcut içsel durumlarını kullanarak güncellemektedir. Anahtar kullanımı ile içsel durum güncelleme yeni bir yaklaşım olması nedeniyle, bu yaklaşımın güvenlik analizleri tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu tezde anahtar kullanımı ile içsel durum güncellemesi yapan kayan anahtar üreteç- lerinin güvenlik analizi çalışılmıştır. Yapılan analizin literatürdeki belirli algoritmalara uygulanması çalışmaları yapılmıştır. Bu kapsamda içsel durum ve anahtar elde etme içingenel bir atak algoritması geliştirilmiş ve bu atak algoritması örnek olarak Planlet ve Fruit algoritmalarına uygulanmış, içsel durum ve anahtar bitleri elde edilmiştir.