Nonlineer sürüklenme hızlı memristör modellerini kullanarak testeredişi sinyal kaynağının modellenmesi ve benzetimi
Modeling and simulation of a memristor-based sawtooth signal generator using nonlinear dopant drift memristor models
- Tez No: 575857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Memristör yani hafızalı direnç yeni keşfedilen iki uçlu pasif bir devre elemanıdır. Direnç, endüktör ve kondansatörün dışında, akısı ve yükü arasında bir ilişki olan bir devre elamanının daha var olması gerektiği varsayımı 1971'de Dr. Leon Chua tarafından olarak ortaya atılmıştır. Memristör gibi davranan ince film bir memristif sistem 2008'de bulunmuştur. Memristör ve memristör sistemlerin; bilgisayar mimarisi, elektronik, sinyal işleme, görüntü işleme, programlanabilir mantık devreleri, süzgeç devreleri, haberleşme elektroniği sistemleri, vb. pek çok alanda yenilik getirmesi beklenmektedir. Memristörün türlü analog uygulamaları literatürde mevcuttur. 2016'da Özgüvenç ve arkadaşları memristör tabanlı bir testere dişi dalga kaynağı önermiş ve bu kaynağı lineer sürüklenme hızlı memristör modeli kullanarak incelenmiştir. Nonlineer sürüklenme hızlı memristör modelleri lineer sürüklenme hızlı memristör modellerine göre daha doğru sonuç vermektedir. Bu tez çalışmasında, bu testere dişi dalga kaynağının birkaç nonlineer sürüklenme hızlı memristör modeli kullanılarak analitik çözümü yapılmıştır. Daha sonra bu kaynağın nonlineer sürüklenme hızlı memristör modeli kullanılarak Matlab'in Simulink paket programında benzetimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Memristor, i.e. memory resistor, is a new found two terminal passive circuit element. Apart from the capacitor, the inductor, and the resistor, existance of another circuit element whose flux and charge are related has been postulated by Dr. Leon Chua in 1971. A thin-film memristive system which behaves as a memristor has been found in 2008. Memristors and memristive systems are expected to bring innovations in areas such as computer architectures, electronics, signal processing, image processing, programmable logic circuits, filter circuits, communication electronic systems, etc. Various analogue applications of the memristor are available in literature. In 2016, Özgüvenç et al. proposed a memristor-based sawtooth signal generator and examined it using linear dopant drift memristor model. Nonlinear dopant drift memristor models are more accurate than linear dopant drift memristor models. In this thesis, analytical solutions of this sawtooth signal generator are found by using several nonlinear drift memristor models. Then, this source is simulated using nonlinear dopant drift memristor model in Simulink toolbox of Matlab.