Kimya laboratuvarlarında kazaların incelenmesi ve iş güvenliği mevzuatına göre değerlendirilmesi
Investigation of accidents in chemistry laboratories andevaluation according to occupational safety regulations
  1. Tez No: 575856
  2. Yazar: YUSUF ONUR YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında kimya laboratuvarlarında iş sağlığı ve güvenliği üzerine çalışmalar yapılmıştır. Tarım ilaçları ve zirai ilaçlar üreten bir firmada laboratuvar içerisindeki tehlikeler incelenmiş, uygun olan önlemler alınmaya çalışılmıştır. Risk analizleri ve acil durum planları hazırlanmış, laboratuvardaki kimyasalların sıralanması depolanması üzerine çalışılmıştır. Firmada çalışma yapıldığı sürede riskler minumum düzeye indirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the chemical laboratory and occupational health studies have been made on security. Agrochemicals and pesticides were examined in the lab for a company that produces hazards, and to obtain the appropriate measures. Risk analysis and emergency plans prepared in the laboratory were studied in order of storing the chemical. Companies in the period in which it was tried to study risks reduced to minimum level.