Doğal floradan toplanan Festuca arundinacea Schreb. genotiplerinde çıkış ve fide özellikleri
Emerge and seedling characteristics of Festuca arundinacea Schreb. genotypes collected from natural flora
- Tez No: 575870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmada, kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.) genotiplerinin çıkış ve fide özelliklerini belirlemek amacıyla bazı gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Çalışma Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü araştırma serasında 2019 yılında 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Kullanılan materyaller, TÜBİTAK 113O919 nolu proje kapsamında, 2014-2015 yıllarında toplanan Festuca cinsine ait genotiplerdir. Proje kapsamında 2018 yılında hasat edilen Festuca cinsine ait genotiplerden, istenilen özelliklere sahip 12 adet Festuca arundinecea Schreb. genotipi ile 1 adet tescilli çeşit (Barlexas II) çalışmanın materyalini oluşturmaktadır. Genotipler hem kendi aralarında hem de tescilli çeşit ile karşılaştırılmıştır. Denemede 5, 10, 15, 20, 25 ve 30. günlerde gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Festuca arundinacea Schreb. (Kamışsı yumak) genotiplerinde çıkış ve fide özelliklerini belirlemek amacıyla yapılan gözlem ve ölçümler; çıkış yapan bitki sayısı (adet/saksı), çıkış oranı (%), kardeş sayısı (adet/bitki), yaprak eni (cm), yaprak boyu (cm), yaprak boyu/eni, yaprak boyu x eni, dip kaplama oranı (%), yaprak rengi (1-9 skala), dip kaplama oranı/çıkış yapan bitki sayısı, üretilen fide sayısı (adet/saksı) dır. Araştırma sonuçlarına göre en iyi çıkış ve fide özelliğine sahip 3, 11, 4 ve 10 nnumaralı genotiplerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, some observations and measurements were made to determine the emerge and seedling characteristics of Festuca arundinacea Schreb. genotypes. The study was carried out in the research greenhouse of Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Selcuk University in 2019 with 4 replications. The materials used are genotypes belonging to the genus Festuca collected in 2014-2015 within the scope of TUBITAK Project No. 113O919. Among the genotypes belonging to the genus Festuca harvested in 2018, 12 Festuca arundinecea genotypes with the desired characteristics and 1 registered variety (Barlexas II) constitute the material of the study. Genotypes were compared with each other and with the registered variety. In the experiment, observations and measurements were made on 5,10,15,20,25 and 30th days. Observations and measurements to determine the output and seedling characteristics of Festuca arundinacea Schreb. genotypes; number of plants departing (pieces / pot), output rate (%),number of siblings (pcs / plant), width of leaf (mm), length of leaf (cm), leaf length / width, leaf length x width, basal cover rate (%),leaf color (1-9 scale), basal cover rate/ number of plants departing, number of seedlings produced (pieces / pot). According to the research results, genotypes 3, 11, 4 and 10 have the best output and seedling characteristics.