Yem bezelyesinde farklı dozlarda uygulanan glutamik asitin verim ve verim unsurlarına etkisi
Effect on yield and yield characteristics in field pea varieties of glutamic acid application at different levels
  1. Tez No: 575869
  2. Yazar: SADETTİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tam kontrollü bitki serasında kurulmuş olan araştırmada 4 adet tescilli (Şahin, Emirbey, Gölyazı ve Özkaynak) bezelye çeşidi materyal olarak kullanılmıştır Denemesi faktöriyel düzenlemede Tesadüf Parselleri Deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Birinci faktörü sulama dozları (%100 (kontrol), %75 ve %50), ikinci faktörü farklı glutamik asit konsantrasyonları (0 (kontrol), % 0,5, % 1, % 1,5 ve % 2) ve üçüncü faktörü ise yem bezelyesi çeşitleri oluşturmuştur. Ekim işlemi 20 Eylül 2018 tarihinde her bir saksıya 8 adet tohum olacak şekilde yapılmıştır. Çıkışlar tamamlandıktan sonra Her saksıda 5 bitki olacak şekilde seyreltme işlemi yapılmıştır. Hasat zamanına kadar gerekli bakım işlemleri yapılmıştır. Varyans analizi sonuçlarına göre glutamik asit uygulamaları arasında incelenen tüm özelliklerde istatistiki olarak önemli tespit edilmiştir. Deneme sonucunda glutamik asit uygulamalarına göre bitki boyu 72.00 (%0,5'lik uygulama) ile 104.17 cm (% 2'lik uygulama), bakla sayısı 20.38 (Kontrol) ile 23.38 adet/bitki (% 2'lik uygulama), baklada tane sayısı 5.17 (%0,5'lik uygulama) ile 5.59 adet (Kontrol), bitkide tane sayısı 148.98 (%0,5'lik uygulama) ile 163.48 adet (%2'lik uygulama), yüz tane ağırlığı 14.25 (Kontrol) ile 15.25 g (%2'lik uygulama) ve tane verimi 24.78 (Kontrol) ile 28.43 g (%2'lik uygulama) arasında değişim göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre sulama x glutamik asit uygulaması interaksiyonunda yem bezelye bitkisinde tane verimi ve bazı tarımsal özellikler üzerine etkilerinin olumlu olduğu tespit edilmiştir Bu durum sulama ve %2'lik glutamik asit uygulaması ile tane verimini önemli derecede arttırılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, which was established in a fully controlled plant greenhouse, 4 registered pea (Şahin, Emirbey, Gölyazı and Özkaynak) were used as pea material. The first factor was irrigation doses (100% (control), 75% and 50%), the second factor was different glutamic acid concentrations (0 (control), 0,5%, 1%, 1,5% and 2%) and the third factor was forage pea varieties. Planting on September 20, 2018, 8 seeds were sown in each pot. After the plants in each pot have been diluted, 5 plants were diluted. According to the results of variance analysis, differences in all properties examined in the study between glutamic acid applications were statistically significant. Following values were detected; 81.63 (%0,5 dose) – 91.81 cm (%2 dose) for plant height, 20.38 (Control) – 23.38 (%2 dose) total/plant for number of pod, 5.17 (%0,5 dose) – 5.59 (Control) for number of seed per pod, 148.98 (%0,5 dose) – 163.48 (%2 dose) for number of seed per plant, 14.25 (Control) – 15.45 g (%2 dose) for one hundred seeds weight, 24.78 (Control) – 28.43 g (%2 dose) for seed yield, respectively. Therefore, %2 application dose of glutamic acid may enhance the seed yield.