Doğal floradan toplanan domuz ayrığı (Dactylis glomerata l.) genotiplerinde çıkış ve fide özellikleri
Emergence and seedling characteristics of cocksfoot (Dactylis glomerata l.) genotypes collected from natural flora
- Tez No: 576991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırma 4 tekerrürlü olarak kurulmuş ve Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü araştırma serasında 2019 yılında yürütülmüştür. Çalışmada, doğadan toplanmış olan domuz ayrığı (Dactylis glomerata L.) genotiplerinde yeşil alan ve yem bitkisi olarak kullanılabilirlik bakımından daha önce tarımsal özellikleri belirlenen genotiplerin çimlenme özellikleri incelenmiştir. Araştırmada seçilen 11 farklı Dactylis türünün genotipi ve bir tane tescilli çeşit (Doğu Yıldızı) kullanılmıştır. Seçilen genotipler 113O919 sayılı TÜBİTAK projesi kapsamında toplanan 11 farklı domuz ayrığı genotipleridir. Çalışmada kullanılan genotipler hem kendi aralarında hem de tescilli çesit ile karsılastırılmıstır. Denemede genotiplerin çimlenme güçleri; 5, 10, 15, 20, 25 ve 30. günlerde sayılarak gözlem ve ölçümleri yapılmıştır. Doğadan toplanan domuz ayrığı (Dactylis glomerata l.) genotiplerinde yapılan gözlem ve ölçümler; çıkış yapan bitki sayısı (adet/saksı), çıkış oranı (%), kardeş sayısı (adet/bitki), yaprak eni (cm), yaprak boyu (cm), yaprak boyu / eni, yaprak boyu x eni, bitki başına dip kaplama oranı (%), yaprak rengi (1-9 skala), bitki başına dip kaplama oranı / çıkış yapan bitki sayısı, üretilen fide sayısı (adet/saksı) özelliklerinin verileri alınmıştır. İncelenen özellikler bakımından 3, 4, 10, 11 numaralı genotiplerin çimlenme gücü ve fide özelliğinin diğer genotiplerden üstün olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which was carried out in Field Crops Department' research greenhouse of Agricultural Faculty of Selcuk University in 2019 was conducted with 4 repetitions. In this study, germination characteristics of genotypes which their agricultural qualifications in the terms of usability as forage crop and green field were identified before were investigated in Cocksfoot' genotypes which were collected from nature. This study was conducted with 11 different Dactylis species with different genotype and a proprietary cultivar (Dogu Yıldızı) which were collected within the scope of TUBITAK project no. 1130919. Genotypes in study were compared with each other and also the proprietary cultivar. Germination power of genotypes were observed and recorded on the 5, 10, 15, 20, 25, 30th day by counting. Characteristics of Cocksfoot (Dactylis glomerata l.) genotypes which were collected from nature were acquired by recording observation and data in the terms of number of emergence plants (number / pot), emergence rate (%), number of siblings (number / plant), leaf width (cm), leaf length (cm), leaf length / width, leaf length x width, bottom coating rate per plant (%), leaf color (1-9 scales), bottom coating rate per plant / number of emergence plants, number of seedlings produced (number / pot). According to the characteristics which were investigated, genotype 3, 4, 10, 11 preponderate over other genotypes in point of germination power and seedling qualification.