Erzurum Dutçu (Tuzcu) köyü ve çevresinde tarikat geleneğindeki tarihi mezarlıklar ve mezar taşları
Historical cemeteries and gravestones of religious orders (tariqas) tradition in Erzurum Dutcu (Tuzcu) village and surrounding
  1. Tez No: 575892
  2. Yazar: EBRU IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BERKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 438
Özet
Anadolu'da Türklerin gittiği birçok bölgelerde görülen mezarlıklar ve mezar taşları, özellikle Türklerin Anadolu'ya geçiş yaptıkları, Doğu Anadolu bölgesinde yoğunluk kazanmaktadır. Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde görülen Türklerin eliyle ve Türk kültüründen etkileşim sonucu oluşmuş olan mezarlıklar ve mezar taşları birer anıt eserler olarak görünüp ve bir milletin geçmişini, tarihi birer belge niteliğinde ortaya koyması açısından son derece önemlidir. Yaşam, ölüm ve ölüm sonrası hayatla ilgili derin anlatımlarla yüklü olan bu mezar taşları, tarih ve kültürel geçmişimizle kurduğumuz bağların ortak kültürel bir yaratımın bir parçası olarak görülmektedir. Erzurum İline bağlı Dutçu (Tuzcu) Köyü, Yunus Emre Mezarlığında yatmakta olan tarikat mensuplarının, mutasavvıf kişilerin mezar taşları ve hayatları incelenip, yorumlanmış olup, bu bölgede yaşamış olan kişilerin ve önemli devlet işlerinde görev almış kişilerin mezar taşları incelenip, yorumlanmıştır. Yunus Emre ve Tabduk Emre'nin mezarlarının burada yer alması ve Hz. Muhammed (s. a. v)'in soyundan gelen Esseyid Abdulğafur Has Hoca Efendinin ve oğlu Resul Has Hoca Efendi'nin bu mezarlıkta yer alması ve önemli tarikat mensupları olan Şeyh Haşii Ali Efendi ve ondan görevini devr alan Şeyh Rasim Pilatin Baba'nın ve müritlerinin burada yer alması sebebiyle tarihi şehir olan Erzurum şehri için manevi değerler arz etmektedir. Mezar taşları üzerinde yer alan kitabeler okunup ve şahideler üzerindeki bitkisel ve geometrik bezemeler yorumlanmıştır. Mezarlar ve mezar taşları kültürümüzü nesillerden nesillere aktaran Erzurum Şehrini mübarek kılan manevi değerlere sahip kişilerin yer alması açısından önemini korumaktadır. Ecdadımıza ait olan bu yüce anıt eserlerin korunup gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışmamızı ortaya koymaktayız.
Özet (Çeviri)
In Anatolia, the number of the cemeteries and tombstones that are seen in many regions where the Turks had been is increasing especially in the Eastern Anatolia region. The cemeteries and tombstones in various parts of Anatolia, which were formed by the Turks and as a result of interaction with the Turkish culture are regarded as monuments and have great importance in terms of revealing the history of a nation as historical documents. These tombstones having deep narratives about life, death and post-mortem life are considered as a part of a common cultural creation, and of the ties we have established with our history and cultural past. The tombstones and lives of the members of the tariqa, Sufi people in the Yunus Emre Cemetary in Dutçu village, Erzurum were examined and interpreted, the tombstones of the people who lived in this region and those who took part in important State affairs were examined and interpreted. As the cemeteries of Yunus Emre and Tabduk Emre, Mr. Esseid Abdılgafur Hodja and his son Mr. Resul Has Hodja who were the descendants of the Prophet Mohammed (Peace upon him) and such important cult members as Mr. Sheikh Hasii Ali and Sheikh Rasim Pilatin Baba who took over the duty from him and his followers were located here, Erzurum, as a historical city, offers spiritual values. The inscriptions on the tombstones were read and the vegetative and geometric decorations on the grave stones were interpreted. Tombs and tombstones remain important in terms of having spiritual values that make the city of Erzurum blessed by transferring our culture from generations to generations. We reveal our work on the preservation and transfer of these great monuments belonging to our ancestors to future generations.