Sayısal yükseklik modellerinde parça parça bilineer yüzeylerle enterpolasyon yönteminin irdelenmesi
- Tez No: 5760
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Arazi yüzeyinin bilgisayarlar yardımıyla, uygun verilerle temsili şeklinde yorumlanabilen sayısal yükseklik modelleri, çeşitli amaçlara hizmet edebilen, geniş uygulama alanlarına sahip bir yöntemdir. Bu çalışmada parça parça bilineer yüzey lerle enterpolasyon yöntemi uygulamalı olarak incelenmektedir. Yöntemin uygulanışında arazinin yapısına göre bilineer ve li neer yüzeylerle, sürekliliği sağlayan fonksiyonlar birlikte kullanılmaktadır. Bilineer yüzeylerle SYM'i haritadan derlenmiş iki ayrı yo ğunluktaki örnekleme noktalarıyla yine iki ayrı grid ağı için uygulanmıştır. İşlem sırasında Chi-kare (x^), çarpıklık-basıklık ve kaba hata ayıklama testleri uygulanmıştır. Yapılan uygulamalar ve yöntemin işlem adımları tez çalışması içinde anlatılmış, sonuç ve öneriler belirtilmiştir. ! V O i vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Digital elevation models that can be commented symbolically with suitable dates and with the help of computers, is a method which got a large practice-field and which can serve different aims. The interpolation methods has been examined and applied in this study with piecewise bilinear surfaces. The function which provides continiousity with bilinear surfaces and linear surfaces, according to the structure of the land have been used on the practice of this method. Piecewise bilinear surfaces has sampling method which have different densities and which have been picked up from topographical map. The studies carried out and work-steps of the method have been explained in the thesis and the results and suggestions have been determined. vii