ПАМИР КЫРГЫЗДАРЫНЫН ЭТНО –МАДАНИЙ ТАРЫХЫ
  1. Tez No: 575917
  2. Yazar: MARIA TALKANBAEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURATBEK KOJOBEKOVNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kırgızlar – dünyadaki yüksek dağlı bölgelerde yaşayan halklara dahildir. Onların oturdukları Tiyenşan, Pamir-Alay dağ alanlarında eski ve orta asırlarda göçmen ve yerleşik uygarlıklar yaşamıştı. Eski Türk kültürünü miras olarak alan bir kaç göçmen halkın arasından Kırgızların etno-kültürel kalkınması adı geçen bölgelerde olmuştur. Bundan dolayı Pamir Kyrgyzlarının tarihini ve kütürünü araştırma aktüel sorunlardandır. Tez çalışması giriş, iki bölüm, sonuç, kaynakça ve eklerden ibarettir. Giriş kısmında yüksek lisans öğrencisi konu güncelliğinde durmuş ve onun tarihnamesine geniş bir şekilde inceleme yapmıştır. Kaynakçalar hakkındabahsettiği zaman yüksek lisans öğrencisi orta asırlardaki Arab-Fars yazarları al – İstahri, İbn Hordadbeh, İbn Haukal, al – Mukaddasi,“Hudud al – alam”ve diğer kaynakçalardaki bilgilere dayanmış. Pamir ve Pamir bölgesi sakinlerinin tarihi, etnografyası ve doğa koşulları hakkında Rus yazarları M.İ.Venyukov, V.V.Grigoryev, A.P.Fedçenko, K.Ritter, İ.P.Minayev, İ.V.Muşketov, B.L.Gromçevskiy ve diğerlerin yazdıkları eserler incelenmiş. Kırgız Sovyet tarihnamesinde A.C.Maanayev, N.K.Kerimbekova, B.M.Cumabayev, A.M.Mandelştam, N.S.Andreyev ve diğer yazarlar Pamir Kırgızlarının tarihini araştırmada katkıda bulunmuşlar. Büyük Pamir ve Kırgızların etnik tarihi olarak adlandırılan tez çalmasının I. Bölüm 1.paragrafında çeşitli kaynakların esasında Doğu Pamir coğrafyası ve iklim doğa koşulları geniş bir biçimde incelemeye alınmıştır. Yüksek lisans öğrencisi Pamir dağlarının fiziki, coğrafi, orografik, iklim durumunu tasvir etmede pek çok kaynaklara daynımştır. Aynı bölümün ikinci paragrafında Pamir Kırgızlarının etnik tarihi hakkında sorunlar araştırılmıştır. Yüksek lisans öğrencisi eski devirlerdeki Pamir bölgesinde geçen etnik süreçleri yerli İndo-İran ve onlara sonradan katılan Türk grubu arasındaki etnik ilişkiler üzerinde durmuştur. Özellikle Pamir Kırgızlarının yerleşmesi etnik yapısını inceleme bahsedilen paragrafın temelini oluşturur. Tez çalışmasının II. Bölümü Pamir Kırgızlarının sosyo-ekonomik durumu ve kültürel yaşamı ile ilgili sorunları araştırma üstünedir. Yüksek lisans öğrencisi 1.paragrafında Pamir Kırgızlarının sosyal durumuna ve ekonomisine geniş durmuştur. Onların sosyal ilişkileri, sosyal yapısı incelenerek hayvancılığın esas gelir sağlayan alan olduğu gösterilmiştir. Avcılık dağ bölgelerinde yaşayan Kırgızlarda ek gelir sağlayıcı alana dönüştüğü belirtilmiştir. Pamir Kırgızlarının kültürü hakkında bahsedildiğinde yüksek lisans öğrencisi onların evi, yiyecek içecek, aile ve evlilik ilişkileri ile ilgili sorunlara geniş bir biçimde durmuştur. Yüksek dağ koşullarındaki onların kültürünün gelişmesini, çeşitli durumlarını gereken düzeyde açıklayabilmiştir. Sonuçta yüksek lisans öğrencisi Pamir Kırgızlarının etno-kültürel tarihinin gelişme özellikleri ve bu sürecin genel Kırgız halkının kültürünün ayrılmaz parçası olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kyrghyes are - the one of the nation that lives mountanius plase.The plaselike Tiyenshan,Pamir-Alai when the old-middle centuries lived the nations that named as moveble andportable, one of them are Kyrghyzs and they was developing with ethno – cultural divercification. Because of that research the history and culture of Pamir Kurghyzs is one of action and main problems. The dissertation is includes with introduction, two section, summary, sources and extras. At the introduction the dissertant make an research about the importance of the history and give a main thinkings. At the sources the dissrtant uses the books of Arabic – Farsian writers, al – Istahr, Ibn Hordadbeh, Ibn Haykal, al Mukaddasi,“Hudud al Alam”and others. About the history, etnography and natures of Pamir Kyrghyzs the dissertant used the view points of Russian writers – M.I. Venyukov, V.V. Grigoryev, I.V. Mushketov, B.L. Grombchevskiy. At the book that named Kyrghyz Soviet republic A.J. Maanayev, N.K. Kerimbekova, B.M. Jumabayev, A.M. Mandelshtam, N.S. Andreyev and other writers helped for research of Pamir Kyrghyzs history. The dissertation that named“Ethno-history of Uluu Pamir and Kyrghyzs”. At the 1. paragraph of I. Section is the geography and nature of East Pamir are written in details. The dissertant take the information from great sources about physical, geographic, orografphic and natural places of mountanius Pamir. At the 2. paragraph of same section is includes the problems of ethnohistory of Pamir Kyrghyzs. Before the Kyrghyzs lived Indo – Iran and relationship between the Turk groups which came and mixed with others. The main purpose of paragraph about shape of ethnicity of Pamir Kyrghyzs. The second section is includes the problems of Pamir Kyrghyzs. The 1. paragraph of 2. section is about economic situation. According to the result of social relationship and socio – economic research, the main and the profitable sector is cattle – breeding and the hunting was an extra profit at the mountanius places. The wide information about the problems of cultural and their houses, foods and drinks, family status and marriage relationship. Finally, the development of the ethnocultural history of Pamir Kyrghyzs is inseperable part and the important branch of Kyrghyzs culture.