AFAD İstanbul arama kurtarma birliği çalışanlarının ekip çalışmasına yatkınlığı
AFAD İstanbul search and rescue union employeestendency to team work
  1. Tez No: 575918
  2. Yazar: YALIM ÖZKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma AFAD İstanbul Arama Kurtarma Birliği çalışanları ile ekip çalışmasına yatkınlık arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırma 02.11.2018-01.01.2019 tarihleri arasında İstanbul'da Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birliğinde çalışan 67 kişiyle gerçekleştirildi. Veriler Tanımlayıcı Bilgi formu ve Takım Çalışmasına Yatkınlık Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Araştırmaya katılan çalışanların yaş ortalaması 39,58±5,81 olup, %89,6 'sı erkektir. % 23,9 'u önlisans %70,1'i lisans mezunudur. %77,6'sı evlidir. %52,2'si şu anki kurumda 15 yıldan daha uzun süredir çalışmaktadır. %53,7'sinin toplam çalışma süresi 15 yılın üzerindedir. %19,4'ü tarım bölümünden mezundur. %58,2'si arama kurtarma teknisyeni olarak görev almaktadır. Çalışanlar ekip çalışmaları durumlarını %29,9 çok iyi, %31,3 iyi olarak değerlendirmekte iken %53,7'si ekip çalışmasıyla ilgili bir sorunla karşılaştığını belirtti.
Özet (Çeviri)
This research was conducted descriptively and cross-sectionally in order to determine the relationship between AFAD Istanbul Search and Rescue Association employees and teamwork tendency. The research was carried out with 67 employees working in Search and Rescue Association of Disaster and Emergency Directorate in Istanbul between 02.11.2018- 01.01.2019. Data were collected by using the Descriptive Information Form and the Teamwork Tendency Scale. Descriptive statistics were used to evaluate the data. The average age of the participants was 39.58 ± 5.81 and 89.6% were male. 23.9% of them have associate degree and 70.1% of them have bachelor degree. 77.6% are married. 52.2% have been working in the current institution for more than 15 years. 53.7% of the total working time is over 15 years. 19.4% are graduates from agriculture department. 58.2% are employed as search and rescue technicians. 29.9% of the employees evaluated their own teamwork as very good and 31.3% as good. 53.7% said they had a problem with teamwork.