Bireylerin beslenme danışmanlığı hizmeti alma durumlarına göre besin etiketlerine yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determi̇nati̇on of the knowledge, atti̇tudes and behavi̇or ofindiduals about food labels accordi̇ng to recei̇vi̇ng nutri̇ti̇on consultancy
  1. Tez No: 575943
  2. Yazar: AYŞE EBRU UYAN KULCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ CEBİRBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bireylerin Beslenme Danışmanlığı Hizmeti Alma Durumlarına Göre Besin Etiketlerine Yönelik Bilgi, Tutum ve Davranışlarının Belirlenmesi. Çalışmada beslenme yetişkin bireylerde beslenme danışmanlığının besin etiketlerine yönelik durum ve tercihlerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışma tarama modeli şeklinde yapılmış olup, Konya'da bulunan özel beslenme danışmanlık merkezlerinde 19-65 yaş aralığındaki beslenme danışmanlığı alan (n=290) ve almayan (n=290) toplam 580 katılımcı üzerinde yürütülmüştür. Çalışma verileri beş bölümden oluşan anket formu aracılığı ile yüz yüze görüşme metodu kullanılarak elde edilmiş ve SPSS 22.0 kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcılar arasında her zaman etiket okuma oranı (%42.2) kadınlarda (%57.6) erkeklere göre (%42.4) daha yüksek orana sahiptir. Beslenme danışmanlığı alanlar ile almayanların etiket okuma durumu arasında anlamlı farklılık görülmüştür (χ^2:88.908; p=0.000). Sağlıklı ve dengeli beslenme, beslenme danışmanlığı alan (%92.8) ve almayanlarda (%98.3) en yüksek orana sahip etiket okuma nedeni olarak belirlenmiştir. Son kullanma tarihi, beslenme danışmanlığı alan (%96.6) ve almayanlarda (%92.4) en yüksek etiket içeriği olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of Knowledge, Attitudes, and Behavior of Individuals About Food Labels According to Receiving Nutrition Consultancy. The aim of this study was to determine the status and preferences of nutrition counseling for nutritional labels in adult adults. The study was conducted survey model with a questionnaire consist of five parts and it was conducted on 580 who were receive nutrition consultancy (n = 290) and without nutrition consultancy (n = 290) in the Konya city center ages between 19-65. The data of the study were obtained through a five-part questionnaire form using face to face interview method and evaluated using SPSS 22.0. Among the participants, the rate of label reading (42.2%) was always higher in women (57.6%) than in men (42.4%). Significant differences were found between the label reading status of those who received nutritional counseling and those who did not (χ^2:88.908; p=0.000). Healthy and balanced nutrition was determined as the reason for the highest rate of label reading among those who received nutritional counseling (92.8%) and others (98.3%). The expiry date was found to be the highest label content among 96.6% and 96.4% of those receiving nutritional counseling.