The Myth of Orpheus and Eurydice in Captain Corelli's Mandolin
Kaptan Corelli'nin Madolini'nde Orpheus ve Eurydice Miti
- Tez No: 575944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TATİANA GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Zamanın başından beri, mitlerin edebiyat üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Postmodernizmle birlikte, mitler ters yüz edilmiştir. Mitler gibi, müzik de insanoğlunun vazgeçilmez parçası olmuştur ve Orfeus Mit, müzik ve mitin arasındaki yakın bağlantıyı gösterir. Bu tezin amacı, Orfeus ve Euridike Mit ve Kaptan Corelli'nin Mandolin'i arasındaki karakterlerin benzerlik ve farklılıklarına vurgu yaparak ve miti de konstrüksiyon yapıp müzik ve mit arasındaki ilişkiye odaklanarak, Carl Gustav Jung'unarketipleri, Joseph Campbell'in kahramanın yolculuğu ve Claude Levi-Strauss'un temaları gibi uygun bir karşılaştırma method ışığında, Kaptan Corelli'nin Mandolin'inde kullanılan artistic anlamları incelemektir.
Özet (Çeviri)
Since primordial times, myths have had an important effect on literature. Along with the influence of postmodernism, myths are deconstructed. Like myths, music is an indispensable part of man, and Orpheus Myth shows a close connection between music and myth. The aim of this thesisis to define myth and examine the artistic means used in Captain Corelli's Mandolin by Louis de Bernières through the lens of an appropriate comparative methodology such as Carl Gustav Jung's archetypes, Joseph Campbell's monomythical journey and Claude Levi-Strauss's my themes, focusing on the similarities and differences between the Myth of Orpheus and Eurydice and Captain Corelli's Mandolin as well as deconstructing the myth and focusing on the relationship between music and myth.