Benlik saygısı ile karar verme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Sivil toplum kuruluşu üyesi kadınlar üzerine bir araştırma)
Investigation of relationship between self esteem and decision making styles (A research on women of civil society organization member)
- Tez No: 575970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Psikolojik sağlığın bir parçası olan benlik saygısı, karar verme üzerinde rol oynamaktadır. Bireylerin kendini değerli bulma düzeyleri kararlarının yönünü değiştiren bir faktördür. İnsanların gündelik hayatta kullanmak durumunda kaldıkları karar verme kavramı, yaşamlarının gidişatını etkileyebilmektedir. Bireylerin karar verme yeteneklerinin gelişme düzeyi onların kişilik özelikleriyle ve sosyalleşme oranlarıyla bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Kişisel farklılıklar da karar verme stillerini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada sivil toplum kuruluşu üyesi kadınların benlik saygıları ile karar verme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini basit rastgele örnekleme yöntemiyle ulaşılan Mersin Yenişehir ilçesinde kadınların kurmuş olduğu sivil toplum kuruluşlarında faaliyet gösteren 248 kadın oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Benlik Saygısı Ölçeği”,“Karar Verme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Analizler sonucunda, benlik saygısı ile karar verme stillerinden rasyonel karar verme stili arasında negatif yönlü zayıf ilişki bulunurken; kaçınma ve kendiliğinden- anlık karar verme stili arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü zayıf ilişki tespit edilmiştir. Benlik saygısı ile sezgisel ve bağımlı karar verme stili arasında bir ilişki bulunmamıştır. Bu araştırmanın bir diğer sonucunda kadınların benlik saygısının yaşa, medeni duruma, çalışma durumuna, sivil toplum kuruluşuna ne kadar süredir üye olunduğuna, haftada ne kadar süre sivil toplum kuruluşunda geçirdiğine ve üye olunan sivil toplum kuruluşu sayısına göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Fakat benlik saygısı ile eğitim ve aylık gelir durumu arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Eğitim düzeyi ilkokul olan kadınların benlik saygısı ölçeği puanları diğer eğitim düzeylerine sahip kadınların benlik saygısı ölçeği puanlarından yüksek bulunmuştur. Gelir durumu 2020 TL ve altına sahip kadınların benlik saygısı ölçeği puanları gelir durumu daha fazla olan kadınların benlik saygısı ölçeği puanlarından yüksek bulunmuştur. Ayrıca karar verme stilleri ile yaş, eğitim durumu, medeni durum, çalışma durumu, aylık gelir, sivil toplum kuruluşu üyeliği süresi, üye olunan sivil toplum kuruluşu sayısı değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Self esteem which is a part of psychological health, plays a role in decision making. Individual's self esteem is a factor that changes the direction of their decisions. The concept of decision making in people's everyday life can effect the course of their lives. The level of development of individuals decision making abilities is thought to be linked to their personality traits and socialization rates. Personal differences also reveal decision-making styles. The aim of this study is to investigate the relationship between self esteem and decision making styles of membership on non-governmental women. The sample of the study consists of 248 women who work in non-governmental organizations established by women in Mersin Yenişehir district, which is reached by simple random sampling method. In this research,“Personal Information Form”,“Self-Esteem Scales,”Decision Making Styles Scale "have been used. As a result of the analyzes, statistically negative-directional weak relationship was found between self-esteem and rational decision-making style; between avoidance, spontaneous-instantaneous decision-making styles a statistically positive-directional weak relationship has been determined. There is no relationship between self-esteem and intuitive and dependent decision making styles. Another result of this research, has been found that the self-esteem of women did not differ according to age, marital status, working condition, how long a member has been a member of a non-governmental organization, how long they have spent a week in a non-governmental organization and number of the non-governmental organizations. But there was a significant difference between self-esteem and educational status and monthly income situation. Self-esteem scale scores of women with education level primary school the higher than the self-esteem scale scores of women with other levels of education. The self-esteem scale scores of women with income status of 2020 TL and below were higher than the self-esteem scale scores of women with higher income status. In addition, a statistically significant difference were determined between the decision making styles and the variables of age, educational status, marital status, working status, monthly income, duration of membership of a non-governmental organizations and number of non-governmental organizations.