Üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri, duygusal zekâ ve benlik saygısı düzeylerinin karar verme stilleriyle arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of university students 'personality traits, emotional intelligence and self-esteem levels and their decision- making styles
- Tez No: 833646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri, duygusal zekâ, benlik saygısı düzeyleri ve karar verme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın örneklemi; Giresun Üniversitesi 1,2,3 ve 4. sınıflarda öğrenim gören %57,8 (295) kadın ve %42,2 (217) erkek olmak üzere toplam 512 kişiden oluşmaktadır. Nicel bir araştırma olan bu çalışmada ilişkisel yöntem kullanılmış ve araştırmanın örneklemini, cinsiyet gözetmeksizin 18 yaş üzeri, araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen kişiler oluşturmuştur. Araştırmada uygulama için“Kişisel Bilgi Formu”,“Melbourne Karar Verme Ölçeği”(MKVÖ),“Duygusal Zekâ Özellik Ölçeği-Kısa Form (TEIQue-SF)”ve“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”(BFİ) kullanılmıştır. Bu çalışma ''Google Form'' aracılığı ile gönüllü katılımcılara ulaştırılmıştır. Kişisel bilgi formu 9 demografik değişkeni kapsayan sorulardan oluşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin kişisel bilgilerini (cinsiyet, yaş, sınıf, kişisel gelir, ailenin sosyo-ekonomik düzeyi, üniversiteye gelmeden önce yaşadığı yer, aile tutumu, anne-baba eğitim durumu) belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Araştırmada verilere Pearson korelasyon katsayısı, ANOVA, T testi ve Regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre karar verme tarzları ile karar vermede benlik saygısı, kişilik özellikleri ve duygusal zekâ arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kişilik özelliklerinin ve duygusal zekâ ölçeklerinin karar verme stilleri üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı ancak duygusal zekâ düzeylerinin kişilik özelliklerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the personality traits, emotional intelligence, self-esteem levels and decision-making styles on of university students. The sample of this research; It consisted of 512 people, 57.8% (295) women and 42.2% (217) men, studying at the 1,2,3 and 4th grades of Giresun University. In this study, which is quantitative research, the correlational method was used and the sample of the research was formed from over the age of 18, regardless of gender, who wanted to participate in the research voluntarily. For the research, ''Personal Information Form'', ''Melbourne Decision-Making Scale'', ''Emotional Intelligence Trait Scale-Short Form (DAS-SF)'' and ''Five Factor Personality Scale (BFIS)'' were delivered to the participants via ''Google Form''. The personal information form consists of questions covering 9 demographic variables. It was prepared by the researcher to determine the personal information of university students (gender, age, class, personal income, socio-economic level of the family, place of residence before coming to university, family attitude, educational status of the mother- father). Pearson correlation coefficient, ANOVA, T test and Regression analyzes were applied on the data in the study. According to the results of the research, it was determined that there is a relationship between decision-making styles and self-esteem in decision-making, personality traits and emotional intelligence. In addition, it was concluded that personality traits and emotional intelligence scales did not have any effect on decision-making styles, but emotional intelligence levels affected personality traits.