Yetenek sınavı ile üniversite kazanan öğrencilerin mental yeteneklerinin yaşam kalitelerine etkisi
The effect of mental abilities on life quality of the university-winning students through talent test
- Tez No: 575972
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Yetenek Sınavı İle Üniversite Kazanan Öğrencilerin Mental Yeteneklerinin Yaşam Kalitelerine Etkisi. Materyal ve Metot: Ondokuz Mayıs Üniversitesinde(OMÜ) 2018-2019 eğitim öğretim yılında aktif olarak öğrenim hayatına devam eden, yetenek sınavı ile üniversite kazanan katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan 7 maddelik kişisel bilgi formu, Sporcuların mental yetenek düzeylerini belirlemek için "Ottawa Mental Yetenek Değerlendirme-3 Ölçeği'' ve son olarakta yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla SF–36 ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Üniversite ile mental yeteneklerin karşılaştırılmasına baktığımızda plan alt boyutunda anlamlı farklılık(p0,05), diğer alt boyutlarda (plan, zihinde canlandırma, hayal gücü, yeniden odaklanma, odaklanma, rahatlama, stres, hedef, kararlılık) anlamlı farklılık görülmüştür. Elde edilen 450 veri IBM SPSS Statistics 21. 0 programında normal dağılım gösteren (p>0,05) verilerin karşılaştırılması için bağımsız t testi, ANOVA analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The Effect of University Winning Students With talent exam on the Mental Abilities and Quality of Life Material and Method: Ondokuz Mayıs University (OMU) in the 2018-2019 academic year actively continuing education, 7-point personal information form prepared by the researcher to the participants who have won the university with a talent exam,“Ottawa Mental Ability Assessment-3 Scale”to determine mental ability levels of athletes and finally, the SF-36 scale was used to evaluate the quality of life. Results: When we compare the mental abilities with the university, a significant difference was determined in the subscale of the plan (p 0.05), other sub-dimensions (plan, mind animation, imagination, refocus, focus, relaxation, stress, goal, stability) significant difference was seen. Obtained 450 data In the IBM SPSS Statistics 21. 0 program, independent t test, ANOVA analyzes were performed to compare the data with normal distribution (p> 0.05).