Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerde çoklu zekanın değerlendirilmesi
Evaluation of multiple intelligence in the students preparing university exam
- Tez No: 247573
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, ÖSS hazırlık öğrencilerinin sahip oldukları çoklu zeka profilini belirleyerek, bu zeka profillerine, lisede seçtikleri alanlar, ideallerindeki meslekleri kazanma durumları, öğrencilerin yaşam alanları ve mezuniyet durumlarının etkilerini ortaya çıkarmak ve bu bağlamda meslek seçimlerine yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmaya, 2008?2009 Eğitim Öğretim Yılı, Bahar Döneminde Kayseri İli'nin Develi ve Yahyalı İlçeleri'ndeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı çeşitli dershanelerde öğrenim görmekte olan lise son sınıf öğrencileri ile mezun durumda olan öğrenciler arasından rastgele belirlenen 140 öğrenci katılmıştır.Öğrencilerin çoklu zeka alanlarını belirlemek amacıyla soruları rehber öğretmen tarafından hazırlanan Çoklu Zeka Testi kullanılmıştır. Bu test, bilgisayar ortamına aktarılarak öğrencilere onarlı gruplar şeklinde bilgisayar laboratuarında uygulanmıştır. Katılımcılar, soruları evet ya da hayır şeklinde cevapladıklarında test bitiminde sahip oldukları çoklu zeka alanlarını yüzdelik pasta dilimi şeklinde görmektedirler. Aynı zamanda baskın zeka türüyle ilgili tercih edebilecekleri meslek alanlarını da görmektedirler.ÖSS hazırlık öğrencilerinin bütün zeka alanları gelişmiş olmakla beraber en baskın zeka türünün mantıksal-matematiksel zeka (%28) olduğu tespit edilmiştir. Mantıksal-matematiksel ve sosyal zeka erkek öğrencilerde (sırasıyla %37 ve %31.5) kızlara göre (sırasıyla %20.9 ve %7.5) istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the proposed work is to determine the multiple intelligence profiles of the SSE (Student Selection Examination) candidates and to show the effects of the areas chosen in the high school, the status of the attainment of their target professions, living spaces of the students and the status of their graduation on these intelligence profiles.In the spring semester of the academic year 2008-2009, randomly chosen 140 senior high school students and high school graduates from various training centers associated with the Ministry of National Education, in Develi and Yahyalı countries of Kayseri, participated to the survey.In order to determine the multiple intelligence profiles of the students, the Multiple Intelligence Test prepared by the guidance counselor is used. This test has been adapted to the computer environment and has been applied to the students of tenfold in the computer laboratory. The participants could see their multiple intelligence areas as pie charts, after finishing the test by clicking ?yes? or ?no? buttons to answer each question. Also, they could see the profession areas that are related to their dominant intelligence type.It has been observed that all the intelligence areas of the SSE candidates are advanced; besides, the most dominant intelligence type is logical-mathematical intelligence (%28). Logical-mathematical intelligence and social intelligence has been found statistically significantly higher in male students than the females.