Şehirlerarası rekabet endeksleri özelinde marka şehirlere katkısı açısından spor kültürü ve Kocaelispor örneği
Sports culture and the example of Kocaelispor in terms of contribution to brand cities in the context of intercity rivalry indices
- Tez No: 575973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Spor, Economics, Public Administration, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Her bireyin yaşamayı istediği bir şehir tercihi vardır. Ailemizin tercihi, şehrin iş imkânları, çocuklarımızın gelecekleri hakkındaki planlarımız bu tercihi etkilemektedir. Bu tercih öncelikleri şehirlerarası rekabeti doğurmuştur. Şehirler; nüfusları içerisindeki eğitimli birey oranını yani beşeri sermayesini arttırmak isterken diğer yandan da kendini tanıtarak yatırımcıları kendi bünyesinde toplamak için toplamayı amaç edinmektedir. Bu amaç uğruna markalaşan şehirler sosyoekonomik refah seviyelerini arttırmaktadır. Şehrin refah seviyesi arttıkça gerek turizm gerekse yaşamak için tercih edilirlikleri artmaktadır. Bu çalışmada, şehirlerin geldiği konumu göz önüne serebilmek için yapılmış bazı endekslere göz atarak, Uluslararası Rekabet Kuruluşu (URAK) tarafından yapılan İller Arası Rekabetçilik Endeksinden hareketle 2015 yılı ve sonrası için Kocaeli şehrinin, 2014 yılında yapılan puanlamaya göre seçilmiş kriterler açısından durumu incelenmiştir. 2014 yılında sıralamayı belirleyen kriterleri güncelleyerek, 2014 yılında Kocaeli'nin üst sıralarında yer alan Bursa ve İzmir şehirlerine göre son durumu ortaya konmuştur. Bu çalışmadaki amaç, seçili kriterler açısından Kocaeli şehrinin iki üst sırasında yer alan şehirlerden eksik kalan yönlerini ortaya koyarak eksikleri gidermek için neler yapılmalı soruları sorulmuştur. Verilen cevaplar ışığında, futbolun ekonomik katkılarının şehirlerin markalaşmasına etkisini irdeleyerek; Kocaelispor'un Kocaeli'ne nasıl katkı sunabileceği konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every individual has a preference for a city he wants to live in. This preference; as a business opportunities, social environment or family, it affects our plans for the future of our children. This situation has caused inter-city competition. Cities; while they want to increase the proportion of educated individuals within their population, that is, human capital, on the other hand, it is striving to gather investors within itself by presenting itself. For this purpose, cities that are branded increase socioeconomic welfare levels. As welfare level increases, their preferability for both tourism and living increases. In our study, we will take a look at some indexes made in order to take into consideration the position of cities, and look at the status of Kocaeli city in terms of selected criteria according to the scoring made in 2014 for the period after 2015 based on the Inter-Provincial Competitiveness Index made by URAK. We will update the criteria used in 2014 that determine the ranking, and in 2014 we will take a look at the latest status compared to the cities of Bursa and İzmir which are above Kocaeli. Our main aim is to reveal the missing aspects of the city of Kocaeli which exists in the two cities right above Kocaeli in terms of the selected criteria and to ask what should be done to eliminate the deficiencies. In the light of our answers, examining the impact of football's economic contributions on the branding of cities; How KocaeliSpor can contribute to Kocaeli will be discussed.