Konya merkez amatör ligde mücadele eden 10-13 yaş futbolcuların beslenme bilgi ve alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of nutrition habits and knowledge of footbal players between10-13 ages who are playing ameteur league i̇n Konya
  1. Tez No: 575975
  2. Yazar: AYNUR AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, 2018-2019 futbol sezonunda Konya amatör liginde mücadele eden 10-13 yaş futbolcuların beslenme bilgi ve alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Atiker Konyaspor Gelişim Akademisi, Meram Kara Kartallar, Anadolu Selçuk Spor, Kadıköy Fenerbahçe ve 1907 Ultra Aslanlar (Galatasaray), spor kulüplerinden toplamda 300 lisanslı sporcu katılmıştır. Çalışmamızda sporcuların beslenme durumlarını belirlemek için 74 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Çalışma verileri SPSS 21 paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda çalışmaya katılımın en fazla Atiker Konyaspor Kulübünden olduğu görülmüştür. Futbolcuların boy ortalamalarının 149.19±10.56 cm, ağırlık ortalamalarının 39.52±8.60 kg, Beden Kütle İndeksi (BKİ) ortalamalarının 17.51±1.99 (kg/m2), arka kol deri kıvrım kalınlığı (TrisepsDKK) ortalamalarının 8.94±3.07 mm, ön kol deri kıvrım kalınlığı (BisepsDKK) ortalamalarının ise 6.17±2.28 mm olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan futbolcuların haftada %54.3'nün 4 gün, %34'nün 2 gün, %10.3'nün 3 gün antrenman yaptığı, %49'unun günde 3 öğün, %30'unun 2 öğün, %15.7'sinin 4 öğün yemek yediği, %33.7'sinin öğün atladığı, öğün atlayan sporcuların %55.3'ünün öğle yemeğini, %41.3'ünün de kahvaltı öğününü atladığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda genel olarak futbolcuların beslenme bilgi düzeylerinin yeterli seviyede olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışmamıza katılan futbolcuları yetiştiren antrenör, aile ve diğer kulüp çalışanlarının özellikle de bu yaştaki sporcuların beslenme konusundaki eksiklerini tamamlayarak geleceğe sağlıklı ve başarılı futbolcular yetiştirmek adına daha fazla özen göstermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the nutritional knowledge and habits of 10-13 year old football players in Konya amateur league in 2018-2019 football season. Atiker Konyaspor Development Academy, Meram Kara Eagles, Anadolu Selcuk Sports, Kadikoy Fenerbahce and 1907 Ultra Lions (Galatasaray), a total of 300 licensed athletes participated in the study. In our study, a questionnaire consisting of 74 questions was used to determine the nutritional status of athletes. The study data were analyzed in SPSS 21 package program. As a result of the research, it was seen that participation to the study was mostly from Atiker Konyaspor Club. The average height of the players 149.19 ± 10.56 cm, weight average of 39.52 ± 8.60 kg, Body Mass Index (BMI) averages of 17.51 ± 1.99 (kg / m2), the rear arm skin fold thickness (TrisepsDKK) average of 8.94 ± 3.07 mm thick forearm skin fold (BicepsDKK) average was found to be 6.17 ± 2.28 mm. 54.3% of the players participated in the study 4 days a week, 34% 2 days, 10.3% 3 days training, 49% 3 meals a day, 30% 2 meals, 15.7% 4 meals It was determined that 33.7% skipped meals, 55.3% of athletes skipped meals and 41.3% skipped breakfast meals. As a result of the study, it was found that nutritional knowledge levels of football players in general were not sufficient. As a result, it is suggested that the trainers, family and other club employees who train the players participating in our study should pay more attention to the future in order to train healthy and successful football players by completing their nutritional deficiencies.